Azyl dla Romanowskiego. "Węgry mogą zapłacić kolejne kary"

Data publikacji: 20.12.2024 14:30
Ostatnia aktualizacja: 20.12.2024 14:39
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Magdalena Sobkowiak-Czarnecka
Magdalena Sobkowiak-Czarnecka , Autor - Pawel Wodzynski/East News
Polska zapowiada podjęcie działań w sprawie Węgier, które udzieliły azylu politycznego Marcinowi Romanowskiemu. - Komisja Europejska po zbadaniu sprawy może ją oddać do Trybunału Sprawiedliwości. To oznaczałoby kolejne kary finansowe dla Budapesztu - powiedziała w radiowej Jedynce Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, wiceminister ds. europejskich w Kancelarii Premiera.

W czwartek Węgry przyznały azyl polityczny Marcinowi Romanowskiemu. Tego samego dnia szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że Polska uznaje to za "akt nieprzyjazny" i zapowiedział dalsze działania.

W piątek do Ministerstwa Spraw Zagranicznych został wezwany ambasador Węgier w Warszawie. Dyplomacie wręczono notę protestacyjną. W komunikacie MSZ przypomniało, że przyznanie azylu politycznego nie zwalnia z wykonania europejskiego nakazu aresztowania. Za obraźliwe uznano uzasadnienie azylu rzekomymi prześladowaniami politycznymi.

Azyl dla Romanowskiego. "Polska gotowa na kroki na forum unijnym"

Wcześniej wiceszef MSZ Andrzej Szejna zapowiedział, że Polska jest gotowa na kroki na forum unijnym, jeśli Węgrzy nie zmienią swojej decyzji.

POSŁUCHAJ

08:54

Magdalena Sobkowiak-Czarnecka gościem Karola Surówki (W samo południe)

Magdalena Sobkowiak-Czarnecka podkreśliła w radiowej Jedynce, że jedną z opcji jest złożenie przez Polskę skargi na Węgry do Komisji Europejskiej. - Państwa unijne za pomocą traktatów umówiły się na współpracę. Dziś widzimy, że Węgry nie wywiązują się z tej współpracy. Mamy europejski nakaz aresztowana, który Węgry powinny respektować. Nie robią tego - powiedziała.

- Komisja Europejska po zbadaniu sprawy może ją oddać do Trybunału Sprawiedliwości. To oznaczałoby kolejne kary finansowe dla Węgier - dodała wiceminister. 

Zwróciła również uwagę na to, że rządzący Węgrami coraz mniej przejmują się wyrokami TSUE. - Słuchając relacji z Budapesztu, myślę, że to na Węgrach robi coraz mniejsze wrażenie. Pojawia się tam pewna alternatywna rzeczywistość. Przypomnę, że były dwa kraje, które zostały objęte procedurą kontroli praworządności: Polska i Węgry. W maju tego roku, po decyzji unijnych instytucji, Polska nie jest już objęta tą procedurą. Jedynym krajem w Unii, którego to dotyczy, są właśnie Węgry - powiedziała Magdalena Sobkowiak-Czarnecka. 

Czytaj także:

Audycja: W samo południe
Prowadził: Karol Surówka
Gość: Magdalena Sobkowiak-Czarnecka (wiceminister ds. europejskich w Kancelarii Premiera)
Data emisji: 20.12.2024
Godzina emisji: 12.20
Źródło: PR1/bartos

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.