Zawirowania wokół Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN i decyzji PKW

Data publikacji: 21.12.2024 13:10
Ostatnia aktualizacja: 21.12.2024 13:11
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Sylwester Marciniak podczas wypowiedzi dla mediów, przed siedzibą PKW w Warszawie
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Sylwester Marciniak podczas wypowiedzi dla mediów, przed siedzibą PKW w Warszawie, Autor - PAP/Tomasz Gzell
Państwowa Komisja Wyborcza odroczyła obrady w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS do czasu "systemowego uregulowania przez konstytucyjne władze RP statusu prawnego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego i sędziów biorących udział w orzekaniu tej izby".

Jak ocenił przewodniczący PKW Sylwester Marciniak, minister finansów powinien wypłacić środki Prawu i Sprawiedliwości, ponieważ uchwały o odrzuceniu sprawozdania komitetu wyborczego partii za wybory z 2023 roku i rocznego sprawozdania PiS za 2023 rok nie są prawomocna i nie wywołują skutków prawnych.

PKW zebrała się w poniedziałek po tym, gdy w ubiegłym tygodniu Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uznała skargę PiS na odrzucenie przez PKW sprawozdania komitetu wyborczego tej partii z wyborów parlamentarnych 2023 roku. Zgodnie z Kodeksem wyborczym taka decyzja SN obliguje PKW do przyjęcia sprawozdania. Jednak status Izby, która podjęła tę decyzję jest kwestionowany m.in. przez obecny rząd i część członków PKW.

Gość: prof. Włodzimierz Wróbel, sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego.


POSŁUCHAJ

41:49

Zawirowania wokół Izby Kontroli Sądu Najwyższego i decyzji PKW (Taki tydzień/Jedynka)

 

Poza tym w audycji:

Były wiceminister sprawiedliwości, poseł PiS Marcin Romanowski otrzymał na Węgrzech azyl polityczny. Wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował o wydaniu wobec polityka Europejskiego Nakazu Aresztowania. 

Romanowskiemu, który w latach 2019-2023 był wiceszefem Ministerstwa Sprawiedliwości, nadzorującym Fundusz Sprawiedliwości, prokuratura zarzuca popełnienie 11 przestępstw m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów na pieniądze z funduszu.

Gość: Piotr Piętka, korespondent Polskiego Radia w Budapeszcie.

3,5-letnia Helenka trafiła do szpitala w Zielonej Górze w stanie skrajnego niedożywienia. Ważyła 8 kilogramów, bo była karmiona tylko mlekiem matki i winogronami. Rodzice dziewczynki po postawieniu zarzutów trafili do tymczasowego aresztu. Grozi im do 20 lat więzienia.

"Nie może być tak, że dzieci są poza systemem" - powiedziała na antenie Programu 1 Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka. Dodała, że konieczne jest usunięcie luk, które dziś pozwalają na "uciekanie" dzieci z systemu ochrony małoletnich.

Gość: Urszula Kubicka-Kraszyńska, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Audycja "Taki tydzień"

Zbieramy też opinie słuchaczek i słuchaczy! Wspólnie sprawdzamy, jaki był mijający tydzień. Wrażenia i opinie prosimy przekazywać mailem na adres takitydzien@polskieradio.pl lub sms-owo pod nr 71-151 (koszt 1,23 zł z VAT).

Tytuł audycji: Taki tydzień

Prowadziła: Agata Kowalska

Data emisji: 21.12.2024 r.

Godziny emisji: 12.00-13.00

kk

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.