106. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. "Powstańcy byli świetnie przygotowani do walki"

Data publikacji: 27.12.2024 12:21
Ostatnia aktualizacja: 27.12.2024 12:21
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do miasta na kolejowym Dworcu Letnim w Poznaniu, rozpoczęła główne obchody 106. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego
Inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do miasta na kolejowym Dworcu Letnim w Poznaniu, rozpoczęła główne obchody 106. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego, Autor - PAP/Marek Zakrzewski
11 listopada 1918 roku, po 123 latach, Polska odzyskała niepodległość, ale Polacy musieli jeszcze walczyć, aby miała wyznaczone granice. Wielkopolanie stoczyli długą i zaciekłą walkę o to, by Wielkopolska została włączona formalnie do odradzającego się państwa polskiego. Dziś, 27 grudnia obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

26 grudnia 1918 roku powracający do Polski Ignacy Jan Paderewski - w drodze do Warszawy, gdzie miał objąć funkcję premiera - zatrzymał się w Poznaniu. Wygłosił wówczas słynne przemówienie do tłumów zebranych przed hotelem Bazar

Dzień później, 27 grudnia, Niemcy zorganizowali w Poznaniu manifestację, w trakcie której m.in. zrywali polskie flagi. W odpowiedzi na ten akt w mieście wybuchły zamieszki, które przerodziły się w regularne walki.


POSŁUCHAJ

10:42

106. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. "Powstańcy byli świetnie przygotowani do walki" (Cztery pory roku/Jedynka)


Powstańcy byli świetnie przygotowani do walki

- Wielkopolanie, powstańcy wielkopolscy, którzy chwycili za broń, dopiero co walczyli w I wojnie światowej, w armii niemieckiej. Zdobyli doświadczenie, znali taktykę - teraz już wrogów - Niemców. Byli świetnie przygotowani do powstania - zauważył w audycji "Cztery pory roku" Marcin Wiśniewski, kierownik Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Armia powstańcza szybko zajęła większą część Prowincji Poznańskiej. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.



Czytaj także:



Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadziła: Sława Bieńczycka 

Gość: Marcin Wiśniewski, kierownik Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Data emisji: 27.12.2024 r. 

Godzina emisji: 9.00-10.00

Jedynka/IAR/kk

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.