26 grudnia 1918 roku powracający do Polski Ignacy Jan Paderewski - w drodze do Warszawy, gdzie miał objąć funkcję premiera - zatrzymał się w Poznaniu. Wygłosił wówczas słynne przemówienie do tłumów zebranych przed hotelem Bazar.
Dzień później, 27 grudnia, Niemcy zorganizowali w Poznaniu manifestację, w trakcie której m.in. zrywali polskie flagi. W odpowiedzi na ten akt w mieście wybuchły zamieszki, które przerodziły się w regularne walki.
Powstańcy byli świetnie przygotowani do walki
- Wielkopolanie, powstańcy wielkopolscy, którzy chwycili za broń, dopiero co walczyli w I wojnie światowej, w armii niemieckiej. Zdobyli doświadczenie, znali taktykę - teraz już wrogów - Niemców. Byli świetnie przygotowani do powstania - zauważył w audycji "Cztery pory roku" Marcin Wiśniewski, kierownik Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
Armia powstańcza szybko zajęła większą część Prowincji Poznańskiej. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Sława Bieńczycka
Gość: Marcin Wiśniewski, kierownik Muzeum Powstania Wielkopolskiego
Data emisji: 27.12.2024 r.
Godzina emisji: 9.00-10.00
Jedynka/IAR/kk
106. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. "Powstańcy byli świetnie przygotowani do walki" - Jedynka - polskieradio.pl