"Biografia ukryta". Barwny choć trudny życiorys Konrada Swinarskiego

Data publikacji: 07.01.2025 12:25
Ostatnia aktualizacja: 07.01.2025 12:26
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej. Dramat Adama Mickiewicza pt. "Dziady", w reżyserii Konrada Swinarskiego. Jednym z zabiegów inscenizacyjnych było połączenie sceny z widownią poprzez budowę specjalnego pomostu.
Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej. Dramat Adama Mickiewicza pt. "Dziady", w reżyserii Konrada Swinarskiego. Jednym z zabiegów inscenizacyjnych było połączenie sceny z widownią poprzez budowę specjalnego pomostu., Autor - Andrzej Piotrowski/PAP
W tym roku minie pięćdziesiąta rocznica śmierci Konrada Swinarskiego, jednego z najwybitniejszych ludzi teatru w Europie XX. wieku. Zadebiutował 14 maja 1955 w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu przedstawieniem "Żeglarz". - Kiedy dziś mówimy o reżyserze teatralnym, to mamy nikłe wyobrażenie zasięgu i oddziaływania kogoś takiego jak Swinarski - uważa prof. Beata Guczalska. 

Kim był Konrad Swinarski?

Prof. Beata Guczalska zwraca uwagę, że Konrad Swinarski zainteresował ją nie tylko jako artysta, twórca wspaniałych przedstawień, ale również jako człowiek, który zupełnie poza swoją wolą został tragicznie uwikłany w historię. - Nie dość, że jakoś sobie z tym radził to jeszcze owo uwikłanie człowieka w świat uczynił tematem swoich przedstawień - precyzuje. Poprzez książkę "Biografia ukryta" jak również przez postać reżysera, możemy dowiedzieć się więcej o pokoleniu urodzonym ok. roku 1930. 

Sam Swinarski urodził się w roku 1929, podobnie zresztą jak Jerzy Jarocki czy Kazimierz Kutz. W roku 1926 na świat przyszedł Andrzej Wajda, a rok później Tadeusz Łomnicki. - To całe pokolenie ludzi, którzy ukształtowali naszą kulturę w ciągu powojennego pięćdziesięciolecia. Oni często studiowali w czasach najgorszego komunizmu z politycznymi doktrynami, a mimo to jakoś zyskali swój obszar wolności wypowiedzi - analizuje gość "Historii bliskiej". 


POSŁUCHAJ

42:39

"Biografia ukryta". Barwny choć trudny życiorys Konrada Swinarskiego (Historia bliska/Jedynka)

 

Piętno, z którym zmagał się Swinarski

Konrad przez całe życie nosił w sobie pewne piętno. Jego matka zdecydowała się podpisać volklistę, posyłała również synów do niemieckiego gimnazjum. Po roku 1945 trafili do obozu dla zdrajców narodu, z którego przyszły reżyser został zwolniony. W czasach PRL przeszłość mu jednak ciążyła. - Swinarski radzi sobie w ten sposób, że trochę zmyśla. Nie przyznaje się do wszystkiego, pisze to co może napisać - zwraca uwagę prof. Guczalska. Co więcej, prawa obywatelskie odzyskał dopiero w roku 1948. 

Choć w czasach studenckich pewne niewygodne fakty z jego życia próbowano wyciągać, nie zaważyło to na jego dalszej karierze. Również tej prowadzonej w teatrach Warszawy i Krakowa. - W garderobie czasem mówiono o nim pogardliwie "Hitlerek", ale było to prywatne. Swinarski bardzo szybko zyskał wielkie uznanie. Miał tak ogromną rzeszę ludzi, którzy wiedzieli jakiego rodzaju jest to talent, że te głosy nieprzychylne stały się mniej ważne - przypomina rozmówczyni Marka Stremeckiego. 

Zobacz także:

Tytuł audycji: Historia bliska

Prowadził: Marek Stremecki

Gość: prof. Beata Guczalska

Data emisji: 6.01.2025 r.

Godzina emisji: 21.07

mg

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.