- Przez długie wieki lepiej było oszczędzać energię niż ją wydawać - powiedział w audycji "Eureka" Michał Rolecki, dziennikarz OKO.Press. Żeby nazbierać jadalnych roślin, trzeba było się nachodzić. Żeby upolować zwierzę - nabiegać. Ogromny wysiłek towarzyszył także uprawie roślin i hodowli zwierząt. - Rozsądniej, z punktu widzenia biologii, było więc poleniuchować a ruszać się wtedy, kiedy trzeba - wskazał.
Istnieje jednak coś takiego, jak paradoks wysiłku. - On polega na tym, że - z jednej strony - wysiłek uważamy za kosztowny, świadomie i podświadomie mózg się przed nim broni, ale - z drugiej strony - kojarzy ten wysiłek z tym, co on przynosi, czyli nagrodą. Bardziej cenimy rzeczy, które wymagały wysiłku niż te, które go nie wymagały - zwrócił uwagę gość radiowej Jedynki. Dodał, że to jest tzw. efekt IKEI (sieć sklepów z meblami do samodzielnego złożenia).
Poza tym w audycji:
Interdyscyplinarny zespół złożony z etnografa, kartografa, historyka kartografii, pisarza, artysty grafika i informatyka stworzył ilustrowaną linorytami "mapę potworów" Pomorza. Na stylizowanej na renesansową mapie przedstawiono XIX-wieczne wyobrażenia ludowe dotyczące występowania zmór, upiorów, wilkołaków czy duchów wodnych. Gość: dr Włodzimierz Juśkiewicz, kartograf-GISowiec, z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.
Ostatnia samica dropia, zwanego polskim strusiem, padła w hodowli w 1989 roku. Te na wolności zabito trzy lata wcześniej. Dzięki programowi reintrodukcji dropi w naszym kraju powstała Stacja Hodowli Dropia wraz z infrastrukturą niezbędną do wylęgu i odchowu piskląt. Gość: Wojciech Pawliszak, łowczy okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Gorzowie Wielkopolskim.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Anna Stempniak
Goście: dr Włodzimierz Juśkiewicz (Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN), Wojciech Pawliszak (łowczy okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Gorzowie Wielkopolskim) i Michał Rolecki (dziennikarz OKO.Press)
Data emisji: 13.01.2024 r.
Godzina emisji: 19.00-20.00
kk