Kazimierz Przerwa-Tetmajer. W jaki sposób skazano go na zapomnienie?

Data publikacji: 19.01.2025 14:14
Ostatnia aktualizacja: 19.01.2025 18:30
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Kazimierz Przerwa-Tetmajer był wszechstronnym poetą, chociaż kojarzony jest przede wszystkim z Młodą Polską
Kazimierz Przerwa-Tetmajer był wszechstronnym poetą, chociaż kojarzony jest przede wszystkim z Młodą Polską, Autor - Jules Mien/Polona/Biblioteka Narodowa
85 lat temu odszedł Kazimierz Przerwa-Tetmajer - poeta, autor słynnych erotyków, m. in. wiersza "Lubię, kiedy kobieta…", powieściopisarz, dramaturg i piewca Tatr.- Jego twórczość jest bardzo wszechstronna, ale niestety został skazany na zapomnienie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Maria Jolanta Olszewska z Uniwersytetu Warszawskiego. Dlaczego?

Kazimierz Przerwa-Tetmajer zmarł 18 stycznia 1940 roku w Warszawie. Był poetą i prozaikiem, jednym z wybitnych przedstawicieli Młodej Polski. Był synem Adolfa Tetmajera, uczestnika powstania styczniowego i jego drugiej żony - Julii. Był też przyrodnim bratem Włodzimierza Tetmajera.


POSŁUCHAJ

12:22

Kazimierz Przerwa-Tetmajer. W jaki sposób skazano go na zapomnienie? (Kulturalna Jedynka)

 

Poeta kojarzony z Młodą Polską. Reszta twórczości zapomniana?

- Jego twórczość jest bardzo wszechstronna, ale niestety (został - red.) skazany na zapomnienie. Jest "szkolnym" poetą i zawsze w programach szkolnych wskazywało się na Kazimierza Przerwę-Tetmajera jako na wzorcowego poetę młodopolskiego, zapominając, że jego twórczość jest bardziej złożona i skomplikowana, a on sam nie sprowadza się do roli tylko poety młodopolskiego - komentuje prof. Maria Jolanta Olszewska z Uniwersytetu Warszawskiego, wydawczyni dramatów Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

Pisał najpiękniejsze wiersze o Tatrach

Kazimierza Przerwa-Tetmajer napisał m.in. jedne z najpiękniejszych wierszy w polskiej literaturze o Tatrach. - Nikt tak jak Tetmajer, nie potrafił niuansować gór. One pokazane są w technice impresjonistycznej i są zmienne. To jest feeria barw, świateł, wiatru i powietrza. To są Tatry, które śpiewają i grają. Są nie tylko przedmiotem kontemplacji estetycznej, ale również budzą głębszą refleksją, tzn. taką egzystencjalną, ponieważ w Tatrach myśli się o życiu i śmierci. Wprowadził też gwarę tatrzańską do poezji - opowiada prof. Maria Jolanta Olszewska.

Jak prof. Maria Jolanta Olszewska wspomina jeszcze Kazimierza Przerwę-Tetmajera? O tym w nagraniu.

Zobacz także:

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Anna Stempniak

Gość: prof. Maria Jolanta Olszewska (Uniwersytet Warszawski, wydawczyni dramatów Kazimierza Przerwy-Tetmajera)

Data emisji: 18.01.2025 r. 

Godzina emisji: 19.30

DS

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.