Prestiżowy ERC Synergy Grant dla UW
To pierwszy grant Synergy dla Uniwersytetu Warszawskiego i jednocześnie drugi, którego liderem jest polski ośrodek naukowy (koordynatorem pierwszego jest Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN). Na realizację projektu zespół otrzymał prawie 10 mln euro dofinansowania.
- Będziemy mieli co robić przez 6 lat. Europejska Rada do Spraw Badań Naukowych (European Research Council) przyznaje przede wszystkim projekty indywidualne między 1,5 a 2,5 miliona euro na 5 lat, ale również w dodatkowej takiej ścieżce finansowania przyznaje środki do 10 mln euro na 6 lat na badania interdyscyplinarne, czyli takie, w których nie da się zbadać problemu naukowego, bo jest tak złożony w jednym zespole, tylko potrzeba równoległej pracy trzech, czterech zespołów - mówi w Jedynce prof. Adam Izdebski, historyk i ekolog z Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik zespołu naukowców.
Badania pandemii
Głównym celem projektu jest odpowiedź na pytanie, dlaczego te same patogeny wywołują różne skutki biologiczne, ekologiczne, społeczne, ekonomiczne i kulturowe. Zespół naukowców planuje zbadać ponad 50 różnych epidemii w historii Europy, od Czarnej Śmierci po okres uprzemysłowienia.
- Ten projekt jest rozpisany na wiele lat i wiele różnych zespołów, bo będzie dotyczył 11 różnych regionów Europy. (...) W każdym z tych regionów będziemy badali między 4 a 6 epidemii, zaczynając od późnego średniowiecza po późną nowożytność - wyjaśnia gość Jedynki. - Nie ukrywam, że po nowożytności się spodziewamy najwięcej, bo to są już czasy znacznie lepiej udokumentowane niż XIV-XV wiek w średniowieczu - dodaje.
Dla każdej z epidemii zespół będzie się starał wykorzystać badania historyczne i archeologiczne, po to, aby zrekonstruować miejscowe warunki życia codziennego (ubiór, mieszkanie, dietę, stan zdrowia), jak również strukturę demograficzną, wiedzę i wyobrażenia o chorobach, środki transportu i szlaki handlowe, sytuację polityczną, gospodarczą i religijną.
W audycji również:
- Dagmara Bożek jest pisarką, popularyzatorką nauki i polarniczką, pracującą w Instytucie Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Uczestniczyła w 35. Wyprawie Polarnej IGF PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (2012–2013) i 40. Wyprawie Antarktycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego.
- "Z Andów zawsze coś nowego" - o tropikalnych motylach, które lubią śnieg. Jak powiedział Pliniusz Starszy, gdy po raz pierwszy zobaczył żyrafy: "Z Afryki zawsze coś nowego". Prof. Tomasz Pyrcz z Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz współautorzy artykułu opublikowanego niedawno w "Zoological Journal of the Linnean Society", opisując swoje odkrycie, sparafrazowali jego słowa - Ex Andibus semper aliquid novi (Z Andów zawsze coś nowego). Tym razem bowiem nie chodzi o długoszyjego olbrzyma, lecz delikatnego motyla znalezionego w śniegu na wysokości prawie 5000 metrów n.p.m.
Gość: prof. Tomasz Pyrcz z Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego
Czytaj też:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Jakub Domoradzki
Goście: Dagmara Bożek (Instytut Geofizyki PAN), prof. Tomasz Pyrcz (Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych UJ), prof. Adam Izdebski (historyk i ekolog z UW)
Data emisji: 21.01.2025 r.
Godzina emisji: 19.10
ans/kor
Będą badać ponad 50 różnych epidemii w historii Europy. Zespół prof. Izdebskiego z prestiżowym grantem - Jedynka - polskieradio.pl