Leki zakupione w aptece zanieśmy do razu do domu. Nie zostawiajmy ich na biurku w pracy, w samochodzie, nie podróżujmy z nimi po całym mieście. Warto wyposażyć się w specjalną torebką izotermiczną do transportu farmaceutyków wymagających przechowywania w niskiej temperaturze (można ją nabyć w każdej aptece). Wysłuchajmy też wskazówek farmaceuty dotyczących warunków przechowywania leku. Można się również z nimi zapoznać poprzez lekturę dołączonej do produktu ulotki.
Z dala od dzieci, słońca i wilgoci
Ogólne zasady są takie, że leki powinny być przechowywane w specjalnie do tego celu przeznaczonym zamykanym pojemniku, pudełku lub szufladzie (te, które tego wymagają - w lodówce). Należy zadbać o to, by do miejsca, w którym je magazynujemy, nie miały dostępu dzieci lub zwierzęta. Na leki negatywny wpływ mają światło i temperatura. Dlatego nie powinny być one składowane w miejscu nasłonecznionym (np. na parapecie) ani tam, gdzie mogłyby być narażone na zmiany temperatury (np. w łazience, kuchni czy w szafce nocnej znajdującej się obok kaloryfera). Jeśli dużo podróżujmy - warto leki trzymać w torbie lub kosmetyczce.
Lepiej ich nie wyjmować z opakowań
Leków lepiej nie wyjmować z ich oryginalnych opakowań. Nie wyrzucajmy też ulotek (może się zdarzyć tak, że mimo iż lek znamy, przyjmujemy go od lat, będziemy musieli sprawdzić pewne informacje). Zdarza się, że tabletka wyciągnięta z hermetycznie zamkniętego blistra do innego pojemniczka, w wyniku kontaktu z powietrzem, zmienia kolor i swoje właściwości. Z tego samego powodu nie można rozcinać blistrów. Jeśli w słoiczku z pigułkami znajduje się środek zabezpieczający przed wilgocią (np. watka), nie należy go z niego usuwać. Na opakowaniu warto umieścić informację, kiedy lek został otwarty (krople do oczu czy preparaty do nosa tracą ważność już po kilku dniach czy tygodniach).
Czytaj także:
Nie gromadźmy leków na przyszłość
Czy powinno się gromadzić leki na zaś? Np. przed sezonem grypowym? W apteczce należy zawsze mieć podstawowe leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwprzeziębieniowe, przeciwbiegunkowe, na problemy żołądkowe, przeciwalergiczne, środki łagodzące oparzenia i ułatwiające gojenie ran, preparaty na obrzęki i stłuczenia, materiały opatrunkowe i środki dezynfekcyjne. Powinniśmy mieć też miesięczny zapas stale przyjmowanych leków. Jeśli chodzi o pozostałe leki, krajowi producenci leków apelują, aby nie robić zapasów farmaceutyków na cały rok, ponieważ może to skutkować ich brakiem dla potrzebujących.
Gdzie wyrzucić przeterminowane leki?
Ważne jest, by regularnie robić przegląd apteczki i usuwać z niej przeterminowane medykamenty (leków po terminie nie wolno przyjmować; może to być groźne dla zdrowia). Nie można ich wyrzucać do zwykłego śmietnika (a tym bardziej spuścić ich w toalecie czy wylać do umywalki). Najlepiej wyrzucić je do specjalnie oznaczonych pojemników, które znajdują się w wybranych aptekach, przychodniach, szpitalach czy urzędach. Można je również zanieść do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Agnieszka Kunikowska
Gość: Adrianna Cienkusz (ratownik medyczny, instruktor pierwszej pomocy)
Data emisji: 23.01.2025
Godzina emisji: 11.00-12.00
Jedynka/farmacjapraktyczna.pl/kk/kor