1 stycznia Polska, po raz drugi w czasie swojej 20-letniej obecności w Unii Europejskiej, objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Będzie jej przewodniczyć do końca czerwca 2025 roku.
Program kulturalny prezydencji
Polska prezydencja w obszarze kultury skupi się na dwóch priorytetach: wspieraniu młodych twórców oraz aktualizacji ram prawnych dla sektora audiowizualnego. W planach są m.in. dwie konferencje: dotycząca sytuacji młodych artystek i artystów (9-10 marca, Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie) oraz o sztucznej inteligencji w kontekście mediów, usług audiowizualnych i prawa autorskiego (24-25 marca, Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi).
Krajowy program kulturalny polskiej prezydencji - prowadzony przez Narodowe Centrum Kultury - to m.in. koncerty młodych artystów, Międzynarodowe Forum Europa z widokiem na przyszłość, koprodukcje projektów artystycznych, upowszechnianie idei europejskich, wspieranie projektów kulturalnych o wymiarze lokalnym i koncert finałowy.
Zagraniczny program kulturalny polskiej prezydencji - realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza - obejmie ponad 20 krajów Europy, oferując blisko sto różnorodnych wydarzeń artystycznych. Pod hasłem "Culture sparks unity" będzie promować współczesną polską scenę artystyczną, z naciskiem na młode pokolenie twórców.
Solidarność i otwartość na nowe
- Chcemy podkreślić europejskie wartości, które łączą Europejki i Europejczyków, które absolutnie wpisują się w kanony wartości Polek i Polaków. Mam wrażenie, że ten program kulturalny bardzo mocno jest o tym - podkreśliła w audycji "Spacer z kulturą" Marta Cienkowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Program kulturalny polskiej prezydencji obejmuje wiele dziedzin sztuk, wiele dziedzin kultury.
- (...) nowe języki kultury, też te związane z nowymi technologami, nowymi mediami, sztuczną inteligencją, grami wideo, światami cyfrowymi, immersją. W tym programie jest bardzo dużo eksperymentu, otwartości, przestrzeni do działania dla młodych ludzi - zaznaczył w radiowej Jedynce Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Czytaj także:
Poza tym w audycji:
Nowa wystawa w galerii Kordegarda: "Magdalena Abakanowicz. Prolog". Ekspozycja, którą będzie można oglądać od 13 lutego, stanowi rekonstrukcję oraz reinterpretację pierwszej indywidualnej wystawy Magdaleny Abakanowicz, która miała miejsce w Kordegardzie w 1960 roku.
Program "Reymont. Interwencje" - ideą programu jest upamiętnienie twórczości Władysława Reymonta, jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich. W roku 2024 przypada setna rocznica otrzymania przez pisarza Nagrody Nobla za powieść "Chłopi" (1924), a w 2025 roku - setna rocznica jego śmierci (1925).
Nowe publikacje Narodowego Centrum Kultury: Z serii "20 lat XX wieku" - "Literatura" i Kultura Współczesna: AI w kulturze. Historie, narracje, praktyki.
Audycja powstaje we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.
Tytuł audycji: Spacer z kulturą
Prowadziła: Martyna Podolska
Data emisji: 26.01.2025 r.
Godzina emisji: 17.10
kk/kor
280 wydarzeń - program kulturalny polskiej prezydencji w Unii Europejskiej - Jedynka - polskieradio.pl