Pieśni od Polesia po Karpaty. Archiwum Mariany Sadowskiej

Data publikacji: 25.01.2025 21:00
Ostatnia aktualizacja: 27.01.2025 12:19
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zdjęcie z Archiwum Mariany Sadowskiej
Zdjęcie z Archiwum Mariany Sadowskiej, Autor - M.Sadowska

POSŁUCHAJ

Archiwum Mariany Sadowskiej (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)

Mariana Sadovska, badaczka tradycyjnej muzyki ukraińskiej, zaprezentowała internetowe archiwum z nagraniami pieśni ludowych zebranych podczas wypraw po Ukrainie w latach 1993-2016. Archiwum obejmuje kulturę pieśni Polesia, Połtawszczyzny, Podola, Donbasu, Karpat, Łemkowszczyzny i Słobożańszczyzny.

Unikalne nagrania są dostępne do odsłuchania i pobrania, a towarzyszą im zdjęcia, filmy i teksty. Archiwum zawiera ponad 1690 nagrań audio zapisanych w formacie MP3 o wysokiej jakości dźwięku. Nośnikami tych materiałów są kasety magnetofonowe, mini-dyski oraz nagrania cyfrowe. Oprócz pieśni w zbiorze znajdują się dialogi, rozmowy, a nawet nieudane próby śpiewu wykonawców, które oddają atmosferę wiosek, w których dokonano nagrań. W „Kiermaszu pod kogutkiem” Mariana Sadowska opowie o powstaniu archiwum, wyprawach terenowych, spotkaniach ze śpiewaczkami, śpiewakami, muzykantami, o tym, jak zmienia się kultura na wsi.

Archiwum dostępne tutaj: http://marianasadovska.com/archive-files.


Wolnowacha, zdjęcie z Archiwum Mariany Sadowskiej Wolnowacha, zdjęcie z Archiwum Mariany Sadowskiej

W czepcu urodzona – rekonstrukcje rodzinne. To projekt artystyczno-badawczy artystki wizualnej i animatorki kultury Natalii Hładyk, przedstawicielki Zjednoczenia Łemków w Gorlicach. Tak pisze o swoim projekcie:
„Tytułowy projekt jest moją rodzinną opowieścią o kobietach, które nie miały tyle szczęścia, co ja. Moje babki, prababki żyły w innych, trudnych czasach. Biednych, naznaczonych wojnami i deportacją. W wyniku ostatniego wydarzenia nasze rodzinne pamiątki zostały utracone, pozostały tylko wspomnienia mojej babci — Anny Adzymy z domu Dedła, która urodziła się w 1932 roku w zdyńskim przysiółku Ług (łem. Łuh, powiat gorlicki). Oprócz zrekonstruowanych elementów kobiecego, łemkowskiego stroju, tj.: czepca, krezy, paciurków (korali), gerdanu oraz party (obrzędowe, weselne nakrycie druhny) na wystawie znajdziecie Państwo opisy, świadectwa i fotografie rodzinne. Tych ostatnich jest niewiele, głównie z lat 50. ubiegłego wieku. Starsze, przywiezione m.in. przez moją praprababkę z Ameryki, zostały zniszczone przez polskiego żołnierza na jednej ze stacji rozładunkowych PKP na Dolnym Śląsku.
Projekt ten traktuję bardzo osobiście, a wszystko to po to, by zrekonstruować wspomniane pamiątki, artefakty, które dawniej określały statut społeczny moich przodkiń. To tak, jakbym przywołała JE ponownie, dając im głos i przestrzeń.”

Na audycję "Kiermasz pod kogutkiem" w niedzielę (26.01) o godz. 5.05 zapraszała Mariana Kril.

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.