Grypa w natarciu i jest teraz poważniejsza niż COVID. Jak się chronić?

Data publikacji: 29.01.2025 15:00
Ostatnia aktualizacja: 29.01.2025 19:12
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Grypa jest bardzo zaraźliwa i co sezon wywołuje epidemie, dotykające znaczną część społeczeństwa,
Grypa jest bardzo zaraźliwa i co sezon wywołuje epidemie, dotykające znaczną część społeczeństwa,, Autor - Shutterstock/Ground Picture
W całym kraju grypa sieje spustoszenie. Tygodniowo odnotowywanych jest około 50 tysięcy przypadków zachorowań. - Dzisiaj grypa jest poważniejsza niż COVID - mówi w audycji "Cztery pory roku" w Programie 1 Polskiego Radia specjalista medycyny rodzinnej i chorób wewnętrznych oraz prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych dr Michał. Sutkowski.

- Nie lekceważmy żadnej choroby, ale teraz te odmiany COVID-u są zdecydowanie łagodniejsze. Grypa jest groźna powikłaniami, my je lekceważymy, bo słyszymy o nich mało, bo nam się to wszystko miesza z chorobą przeziębieniową, a to są zupełnie różne jednostki chorobowe - podkreśla lekarz. 

POSŁUCHAJ

09:06

Grypa w natarciu. Jak się chronić? (Cztery pory roku/Jedynka)

- Przeziębienie pospolite, często mylone z grypą, charakteryzuje się mniejszym narastaniem objawów niż grypa. Gorączka przy przeziębieniu jest niewysoka, bóle mięśniowe i bóle głowy są niewielkie. Da się z tym żyć, natomiast z grypą niekoniecznie. Tu temperatura jest bardzo wysoka, bóle są potężne, a powikłania takie jak zapalenie płuc, serca, nerwów czy opon mózgowo-rdzeniowych - wyjaśnia rozmówca Romana Czejarka. 

. 

Szczepienie przeciwko grypie 

Jak mówi dr Sutkowski, szczepienie to najlepszy sposób, żeby nie zachorować. - Szczepionka kapitalnie chroni przed najgorszą odmianą grypy, która panuje teraz, czyli grypą A, ale nawet jeśli przechorowaliśmy już grypę A, to szczepionka ochroni nas przed grypą B. Szczepionki są czterowalentne, czyli chronią nas przed różnymi wariantami grypy - wyjaśnia. 

Bezpłatnie przeciw grypie mogą szczepić się dzieci do 18. roku życia, seniorzy 65 plus oraz kobiety w ciąży. W ubiegłym sezonie grypowym ze szczepień skorzystało zaledwie 5,5 procent społeczeństwa. W Europie Zachodniej szczepi się około 70 procent ludzi.

Po podaniu szczepionki odporność rozwija się w ciągu dwóch–trzech tygodni i utrzymuje się 6–12 miesięcy.

Gość Jedynki poleca także, aby wietrzyć pomieszczenia, dużo przebywać na świeżym powietrzu i myć ręce. A kiedy jesteśmy chorzy, zgłosić się do lekarza i wykonać badania, a następnie pójść na zwolnienie lekarskie i odizolować się od innych osób, żeby po pierwsze porządnie wyzdrowieć, a po drugie - nie zarażać.  

Dr Sutkowski przestrzega także przed leczeniem się na własną rękę. - Istnieją leki i sposoby, które zmniejszają objawy, ale w przypadku grypy należy podać lek celowany przeciwko grypie, który jest na receptę. Zmniejsza on nie tylko objawy, ale także ryzyko powikłań - wyjaśnia lekarz. 

Pamiętaj o maseczce!

- Rekomendujemy maseczkę pacjentom, bo jest ona prostym, ale jednak elementem ochrony, który powoduje, że zakażeń jest znacząco mniej. Potrzebne są one szczególnie w takich miejscach jak szpitale, przychodnie, ale także transport publiczny, gdzie przebywa bardzo dużo osób - zaznacza rozmówca Romana Czejarka. 

W Polsce sezon epidemiczny grypy trwa od października do maja, a szczyt przypada między styczniem a marcem.

Grypa może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Jest ona szczególnie niebezpieczna dla dzieci i osób z grup podwyższonego ryzyka np. dla osób po transplantacji narządów, z przewlekłymi chorobami m.in. serca i płuc, a także dla cukrzyków, osób starszych i kobiet w ciąży.

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: dr Michał Sutkowski (specjalista medycyny rodzinnej i chorób wewnętrznych, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych)

Data emisji: 29.01.2025 

Godzina emisji: 10.16

kh/kor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.