- Jak będziemy mieli pecha, to kręgosłup zacznie nas boleć około trzydziestki. Coś o tym mogą powiedzieć np. kierowcy zawodowi, sportowcy czy pracownicy biurowi siedzący godzinami przed komputerem i to nie zawsze w dobrej, fizjologicznej pozycji - zauważa Artur Wolski, dziennikarz radiowej Jedynki.
Prof. dr hab. n. med. Robert Gasik przyznaje, że problemem u wielu osób jest "nieprawidłowa ergonomika codziennego życia, nieprawidłowy ruch i zbyt mało ruchu". - Na pewno to wpływa w znaczący sposób na występowanie dolegliwości bólowych kręgosłupa - przyznaje.
Na schorzenia kręgosłupa wpływa również przenoszenie zbyt ciężkich rzeczy w nieodpowiednich pozycjach. - To może skończyć się poważnymi dolegliwościami, które mogą nas wyłączyć z normalnego funkcjonowania zawodowego, rodzinnego, a czasami wymusić potrzebę całkowitej zmiany naszego życia, tzn. zrezygnowania z pracy, którą wykonujemy czy uprawiania sportów, które lubimy - twierdzi ekspert Jedynki.
Jakie są najczęstsze bóle kręgosłupa?
Jakie sygnały wysyła przeciążony kręgosłup? - Najważniejszym początkowym objawem wszystkich chorób kręgosłupa jest ból. Powinniśmy na to zwracać uwagę - mówi prof. dr hab. n. med. Robert Gasik.
- Najpopularniejsze bóle kręgosłupa to bóle okolicy przykręgosłupowej. Biorą się np. ze zmian w stawach kręgosłupa i struktur około kręgosłupowych. Inne rodzaje bólu to dolegliwości, które przebiegają jednocześnie z uszkodzeniem układu nerwowego, kompresją czy podrażnieniem struktur nerwowych kręgosłupa. Im towarzyszą jeszcze inne objawy, np. zaburzenia czucia, niedowłady i osłabienie siły mięśniowej czy zaburzenia prawidłowej kontroli zwieraczy, tzn. pęcherza moczowego i odbytu - dodaje gość Programu 1.
Zobacz także:
Tytuł audycji: "Pigułka na zdrowie"
Prowadził: Artur Wolski
Gość: prof. dr hab. n. med. Robert Gasik (specjalista neurologii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu, specjalizujący się w schorzeniach kręgosłupa)
Data emisji: 1.02.2025 r.
Godzina emisji: 13.35
DS/pg