"Brzask" Jacka Świdzińskiego. Historia Warszawy odbudowującej się z gruzów

Data publikacji: 09.02.2025 12:00
Ostatnia aktualizacja: 10.02.2025 11:06
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Jacek Świdziński był gościem audycji "Klub Książki"
Jacek Świdziński był gościem audycji "Klub Książki", Autor - PAP/Paweł Supernak
"Brzask" to opowieść, która za pomocą obrazów i słów przybliża trudne, ale też budujące losy powojennej Warszawy. Historia miasta odbudowującego się z gruzów, przyjmującego powracających mieszkańców. 

W audycji "Klub książki" Jacek Świdziński opowiedział, że pomysł na komiks "Brzask" miał już w głowie, gdy zgłosiło się do niego Muzeum Karykatury w Warszawie. Wprawdzie muzeum chciało historię o powstaniu warszawskim, ale Świdziński wyszedł z kontrpropozycją, by opowieść traktowała o powojennych wydarzeniach. Ostatecznie publikacja została powiązana z 80. rocznicą zakończenia II wojny światowej.

Gość radiowej Jedynki podkreślił, że chciał zrobić coś "skondensowanego i mocnego". Opisał, że pracując nad komiksem "Brzask", inspirował się różnymi wspomnieniami m.in. z Archiwum Historii Mówionej, ale też dziadka swojej żony - Jerzego Pytlakowskiego; historie i postaci są jednak całkowicie fikcyjne. 

POSŁUCHAJ

35:08

"Brzask" Jacka Świdzińskiego. Historia Warszawy odbudowującej się z gruzów (Klub książki/Jedynka)

 

Jacek Świdziński to absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Jego debiutancki komiks "Paproszki, czyli małe piszczące ludziki" ukazał się w 2008 roku.

Jego komiksy można było zobaczyć na łamach "Kontekstów", "Kwartalnika Filmowego", "Przekroju", "The Guardian" i "Le Monde". Jego prace były prezentowane w takich miejscach, jak: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Galeria Sztuki Współczesnej "Bunkier Sztuki", Galeria Arsenał w Białymstoku czy Lieu d'Europe w Strasburgu.

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

Irańska powieść Négar Djavani "Wszystkie moje rewolucje" - to kalejdoskopowa opowieść o kluczowych momentach irańskiej historii, polityki i kultury, opowiedziana przez pryzmat dziejów jednej rodziny, jej dramatów i triumfów.

Niemiecka powieść Judith Schalansky "Szyja żyrafy" - miasto się wyludnia, w gimnazjum brakuje uczniów, lecz ona się stąd nie rusza - biolożka starego pokroju, ostatnia z gatunku.

Audycja: Klub książki

Prowadzili: Magda Mikołajczuk i Alek Hudzik

Gość: Jacek Świdziński

Data emisji: 8.02.2025

Godzina emisji: 20.15

kk/kor

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.