"Wiśniowy sad" w Teatrze Powszechnym w Warszawie
Reżyser Paweł Łysak odziera "Wiśniowy sad" z rosyjskości. Akcję dramatu osadza po katastrofie, ale również w nadziei na zbudowanie nowego, lepszego świata. Przewodnikiem po tym pogorzelisku jest Szarlotta, która zmusza tych, co ocaleli, do konfrontacji z przeszłością, prawdą, przemocą, powszechnym kłamstwem. Czy dzisiaj akt radykalnej konfrontacji z samym sobą jest w ogóle możliwy? Kim w dzisiejszym świecie jest Luba? "Wiśniowy sad" jest rozrachunkiem z obojętnością i brakiem empatii. A to wszystko w rzeczywistości, gdzie tocząca się za granicą wojna jest wojną tych innych.
- Nie bez powodu wybraliśmy tekst rosyjski, Antoniego Czechowa. Wiemy, że to jest kontrowersyjne, że, w pewien sposób, wkładamy palce między drzwi. Zrobiliśmy to po to, by opowiedzieć o tej sytuacji, o Czechowie, by nie oddać tego wspaniałego pisarza drugiej stronie, imperialistom, by go nie skreślić. Ja Czechowa robię po raz trzeci. Czuję, że ten tekst jest jakąś częścią mnie - powiedział w audycji "Teatr! To lubię" Paweł Łysak.
"Laborantka" w Teatrze Współczesnym w Warszawie
Laborantka Bea zakochuje się po uszy w Aaronie. Tych dwoje łączy słabość do poezji i soku ananasowego. Bea marzy o macierzyństwie, jednak Aaronowi niespieszno do powiększenia rodziny. Ale co stoi na przeszkodzie, skoro oboje mają wysoki rating? Ella Road w swojej debiutanckiej sztuce z gatunku social fiction kreśli mroczną wizję świata w nieokreślonej przyszłości. Badania genetyczne są tak zaawansowane, że na podstawie indywidualnego DNA każdy ma przyznany rating - ocenę, która przekłada się na jego status społeczny, możliwości otrzymania lepszej pracy czy znalezienia partnera życiowego.
- Ten tekst dostałam w spadku. Nowy współdyrektor sceny, Marcin Hycnar, sam miał na niego apetyt, przez obowiązki musiał zrezygnować. Przeczytałam go i się w nim zakochałam, od pierwszego słowa do ostatniej literki. Świeży, odżywczy, niesamowicie wciągający, z suspensem. Trochę komedia, trochę thriller, trochę romans. Wszystko w nim jest - podkreśliła w radiowej Jedynce reżyserka Anna Gryszkówna.
"Café Luna" w Teatrze Powszechnym w Radomiu
Carmela, Bianca i Rosita to stałe klientki baru Café Luna, w którym regularnie przesiadują barman Manolo i pijak Menelo. Każdego wieczoru wspólnie przypominają sobie te same, wyblakłe historie i próbują je ożywić, przeżyć na nowo - jednak za każdym razem z mizernym skutkiem. Tej nocy w Café Luna wydarzy się jednak coś wyjątkowego. Nadejdzie czas spełnionych marzeń i rozliczeń z miłosną przeszłością...
Poza tym w audycji:
Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska powierzyła funkcję dyrektora Teatru Narodowego w Warszawie reżyserowi Janowi Klacie. Dyrektor obejmie funkcję z początkiem nowego sezonu teatralnego we wrześniu.
Tytuł audycji: Teatr! To lubię
Prowadziła: Martyna Podolska
Data emisji: 8.02.2025 r.
Godzina emisji: 22.05
kk/kor