Czym jest migrena?
Migrena to przewlekła, napadowa i powtarzająca się choroba neurologiczna. Ból migrenowy jest zwykle początkowo zlokalizowany w połowie głowy, jednak później uogólnia się na całą głowę, a jego natężenie jest przeważnie silne lub bardzo silne. Czasem towarzyszą mu nudności i wymioty.
Przy silnym ataku migreny pacjent jest wyłączony z normalnego życia - nie tylko nie może wykonywać pracy fizycznej czy umysłowej, ale też nie może normalnie funkcjonować w domu. Napad migreny trwa minimum cztery godziny, zwykle jednak prawie cały dzień, a czasem dwa lub trzy dni. Bóle nasilają się pod wpływem np. emocji, zapachów, zmiany pogody, zaburzenia snu czy wysiłku fizycznego.
Jak leczyć migrenę?
Leczenie farmakologiczne polega zarówno na leczeniu doraźnym bólu migrenowego, jak również - w przypadku częstych epizodycznych bólów migrenowych lub migreny przewlekłej - na dodatkowym leczeniu prewencyjnym, profilaktycznym. W leczeniu doraźnym stosuje się m.in. paracetamol, kwas acetylosalicylowy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, złożone leki przeciwbólowe oraz - najskuteczniejsze w leczeniu ataku migreny - tryptany.
Jak dać sobie radę, gdy mamy atak migreny? O tym w audycji "Pigułka na zdrowie" opowiedzieli: lekarz anestezjolog - dr Tomasz Majszyk i dr Adam Górka - lekarz, specjalista technik neurostymulacji, metody leczenia bólu stosowanej w neurologii m.in. w migrenie.
Czytaj także:
Tytuł audycji: "Pigułka na zdrowie"
Prowadził: Artur Wolski
Goście: dr Tomasz Majszyk (anestezjolog) i dr Adam Górka (lekarz, specjalista technik neurostymulacji)
Data emisji: 15.02.2025 r.
Godzina emisji: 13.40
mg/kk