Argerich, Pogorelić, Zimerman. Kogo zapamiętaliśmy z Konkursów Chopinowskich?

Data publikacji: 14.03.2025 08:50
Ostatnia aktualizacja: 14.03.2025 09:16
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Argentyńska pianistka, laureatka I nagrody VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Martha Argerich
Argentyńska pianistka, laureatka I nagrody VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Martha Argerich, Autor - PAP/Szymon Pulcyn
W tym roku, w Warszawie, odbędzie się XIX Międzynarodowy Konkurs Chopinowski. Każda edycja przynosi ze sobą wyraziste, nie tylko pod względem muzycznym, osobowości. W dniu 60. rocznicy zwycięstwa Marthy Argerich przypomnieliśmy historie szczególnie zapamiętanych uczestników. 

Jakie przyzwyczajenia miała Martha Argerich?

Martha Argerich zwyciężyła w VII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim. Pamiętną datą stał się 13 marca 1965. Argentynka grała fenomenalnie, a przy tym zachwycała wdziękiem. Potrafiła jednak zaskoczyć. Swój pierwszy występ konkursowy rozpoczęła ucieczką sprzed wejścia na estradę. Wielokrotnie podkreślała również, jak istotna z punktu jej widzenia jest pora gry. - Nie lubię występować wcześnie. Jestem trochę śpiąca i atmosfera wydaje mi się inna - przekonywała w jednej z rozmów.

POSŁUCHAJ

10:45

Argerich, Pogorelić, Zimerman. Kogo zapamiętaliśmy z Konkursów Chopinowskich? (Kulturalna Jedynka/Jedynka)

 

Ivo Pogorelić. Kariera mimo porażki

W roku 1980 jednym z najbardziej wyrazistych uczestników Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego był Ivo Pogorelić, reprezentujący Jugosławię. Nazywany "buntownikiem fortepianu" podzielił zarówno publiczność, jak i jurorów. Według jednych jego interpretacje były "nieszablonowe i wspaniałe", zdaniem zaś drugich "dalekie od zamysłu kompozytora". - Swobodnego w grze i ubiorze Pogorelicia nie dopuszczono do finału, a charakterna Argerich na znak protestu opuściła jury - przypomina Magda Mikołajczuk.

Sam pianista na całym zamieszaniu wyszedł nie najgorzej. Skandal, który wywołał, był początkiem wielkiej międzynarodowej kariery. - Niemal natychmiast po klęsce warszawskiej zwróciła się do niego firma Deutsche Grammophon z propozycją nagrania płyty - przypominał po latach dziennikarz muzyczny, Piotr Orawski. Pierwszej rejestracji dla wytwórni Pogorelić dokonał 7 i 8 lutego 1981 roku, a więc zaledwie kilka miesięcy po nieudanym konkursie. 

Maurizio Pollini. Moc wzruszeń

W 1960 I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie zdobył osiemnastoletni wówczas Maurizio Pollini. Włoch był uwielbiany przez publiczność, która posyłała mu czekoladki i listy. Napisała również kobieta, która w powstaniu warszawskim straciła syna pianistę. Fragment brzmiał następująco: "Wyobraziłam sobie, że na którymś Konkursie Chopinowskim mój syn gra tak jak Pan, Panie Maurizio". 

Kiedy wygrał Krystian Zimerman?

Krystian Zimerman tryumfował w roku 1975. Głównym faworytem był już od I etapu, z czego zdawali sobie sprawę zarówno widzowie, jak i jurorzy. Pianista miał wówczas osiemnaście lat, a konkurs rozpoczął jego międzynarodową karierę. - Karierą tą kierował w sposób niesłychanie przemyślany i momentami, dla wielu, niezrozumiały - zaznacza Magda Mikołajczuk. Przypomina, że już jako uznany artysta na rok wycofał się z życia kulturalnego, by w spokoju pracować nad nowym repertuarem. 

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Data emisji: 14.03.2025 r.

Godzina emisji: 23.40

mg/kor

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.