Jak wygląda spotkanie z doradcą zawodowym?

Data publikacji: 26.03.2025 12:30
Ostatnia aktualizacja: 26.03.2025 12:30
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Jak wygląda spotkanie z doradcą zawodowym?
Jak wygląda spotkanie z doradcą zawodowym?, Autor - Shutterstock
Co chcę robić w przyszłości? Kim chcę zostać? Czy jest we mnie jakaś supermoc? – przed takimi pytaniami stoją właśnie obecni ósmoklasiści oraz przyszli studenci. Duża część osób w tak młodym wieku nie wie, którą ścieżkę kariery wybrać i jaki zawód będzie dla nich najlepszy. Pomocny może się okazać doradca zawodowy, który wesprze naszego nastolatka w podjęciu bardziej świadomej decyzji odnośnie swojej przyszłości i kierunku kształcenia.

Jak wygląda takie spotkanie z doradcą zawodowym? O co może zapytać? A co, jeśli po takim spotkaniu nasze dziecko nadal nie będzie wiedziało co chce robić w przyszłości? A czy osoby dorosłe, które na przykład doświadczają wypalenia zawodowe, powinny udać się do doradcy zawodowego? Czy w wieku 40, 50 lat można z powodzeniem zmienić swoje życie zawodowe?

Gościem "Czterech pór roku" będzie Beata Grzelak Kierowniczka Centrum Doradztwa Zawodowego, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. 

Ponadto w audycji:

- Rozmawianie ze sobą lub mówienie do siebie na głos to wbrew pozorom nic złego. Choć dla niektórych może to brzmieć jak dziwaczny nawyk, naukowcy twierdzą, że przynosi wiele korzyści. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Wisconsin-Madison wypowiadanie zdań na głos sprzyja ich porządkowaniu. Mówienie do siebie, znane również jako self-talk poprawia koncentrację, efektywność oraz motywację. Dodatkowo rozmowy z samym sobą mogą pozytywnie wpłynąć na naszą samoocenę - zwroty takie jak: "dasz radę", "jesteś super" podnoszą poczucie wartości i motywują do działania. A poza tym, kto nas lepiej zrozumie, jak nie my sami?

Gość: Natalia Harasimowicz certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, Uniwersytet SWPS

- Bycie niepełnosprawnym wcale nie musi ograniczać i odbierać przyjemności z życia, co udowodnił Grzegorz Kłak. Jest on pierwszą osobą niewidomą, która zdobyła Koronę Gór Polskich. W tym niesamowitym wyczynie pomogła p. Grzegorzowi jego żona Magdalena Koniecka, która idąc z mężem krok w krok, cały czas była jego oczami. Zdobycie Korony Gór Polskich zajęło małżeństwo dwa lata. Jak wyglądały ich wspólne wyprawy? Co sprawiło im najwięcej trudności? I skąd pomysł chodzenia po górach i zdobywania szczytów, który jednak dla osoby niewidomej jest ekstremalny wyzwaniem? Gość: Grzegorz Kłak z żoną Magdalena Koniecką. 

-  O sztucznej inteligencji w muzealnictwie w kontekście Muzeum na Zamku w Janowcu. Za rok będzie tu wystawa, której towarzyszyć będą m.in. audio przewodniki, które będą opowiadać ale z perspektywy postaci np. kucharka, giermek, hetman. Będą po polsku, angielsku oraz po staropolsku.

Na audycję "Cztery pory roku" w środę (27.03) w godz. 9.00-12.00 zaprasza Sława Bieńczycka

ans

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.