Olga Kożuchowska podkreśliła jednocześnie, że możemy się wzmocnić, przygotować do podejmowania różnych życiowych wyborów, do zmieniania ścieżek naszej kariery.
- Warto wspierać obszary, w których jesteśmy mocni. Te obszary to na przykład cechy naszej osobowości - to, czy lubimy przebywać z ludźmi, czy jesteśmy bardziej skłonni do realizacji naszych indywidualnych celów czy do współpracy, jak sobie radzimy z emocjami i jakich emocji potrzebujemy na co dzień - wymieniła gość radiowej Jedynki.
Ekspert zauważyła, że jest wiele czynników, które mogą być taką podpowiedzią, w czym będziemy dobrzy. - To są zainteresowania, ale nie na zasadzie: lubię śpiewać to zostanę piosenkarką, tylko lubię śpiewać, czyli być może potrzebuję się po prostu wyrażać. W związku z tym będę raczej dokonywać takich wyborów zawodowych, które mi to umożliwią - wytłumaczyła.
Jak zmienić zawód?
Czy po kilkunastu latach w jednej branży możemy się jeszcze przekwalifikować, czy to się nam opłaci? Według Kożuchowskiej zmienić nasze życie możemy w każdej chwili pod warunkiem, że włożymy w to odpowiednio dużo wysiłku i będziemy liczyli się z konsekwencjami.
- Coraz więcej osób dorosłych, z bogatym doświadczeniem zawodowym, po 40. roku życia, zaczyna nowe studia i zaczyna nową drogę zawodową. Warto ją dodatkowo wesprzeć wolontariatami, praktykami. Poświęcić swój wolny czas, by to się mogło zadziać - zaznaczyła gość radiowej Jedynki.
Z sondażu CBOS wynika, że strażak i pielęgniarka są najbardziej poważanymi zawodami. Kolejne miejsca w rankingu prestiżu zawodów zajęli: robotnik wykwalifikowany, górnik i profesor uniwersytetu. Najmniejszym uznaniem społecznym cieszy się działacz partii politycznej. W audycji zapytaliśmy, kto zasługuje na poważanie i szacunek.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Daniel Wydrych
Gość: Olga Kożuchowska (doradczyni zawodowa z Biura Karier Uniwersytetu SWPS)
Data emisji: 8.01.2020
Godzina emisji: 9.00 - 12.00
kk