Kolejny park narodowy w Polsce jeszcze w tym roku? "Cudowne miejsce"

Data publikacji: 27.03.2025 13:48
Ostatnia aktualizacja: 27.03.2025 13:49
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W Polsce ma powstać Park Narodowy Doliny Dolnej Odry.
W Polsce ma powstać Park Narodowy Doliny Dolnej Odry., Autor - Shutterstock
- Jest szansa, że jeszcze w tym roku w Polsce powstanie Park Narodowy Doliny Dolnej Odry - powiedział w audycji radiowej Jedynki "W samo południe" Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska. Dodał, że park obejmie około 4 tys. hektarów i w pierwszym etapie obejmie tereny gmin: Widuchowa, Kołbaskowo i Szczecin.
  • Gościem Karola Surówki w audycji Polskiego Radia "W samo południe" w czwartek (27.03) o godz. 12:20 był Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska

Park Narodowy Doliny Dolnej Odry. Pierwszy park narodowy od 24 lat

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podpisało w Szczecinie list intencyjny dotyczący Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Ma on zapewnić rybakom i wędkarzom m.in. przedstawicielstwo w radzie naukowej parku, uczestnictwo w planie jego ochrony oraz w procesie wyznaczania obszarów turystycznych.

POSŁUCHAJ

10:43

Wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała gościem Karola Surówki (Jedynka/W samo południe)

- Trzymajmy kciuki. To jest pierwszy park od ponad 24 lat, który ma szansę powstać (...). Rybacy i wędkarze, którzy tam funkcjonują od wielu lat, będą integralną częścią tego parku, oni będą mogli tam łowić, będzie tam można przyjechać, zjeść dobrą rybkę, która jest właśnie z Dolnej Odry - powiedział Michał Dorożała.

Dołączyć może gmina Gryfino

W pierwszym etapie Park Narodowy Doliny Dolnej Odry powstanie na terenie gmin: Widuchowa, Kołbaskowo i Szczecin. We wtorek radni Szczecina na sesji rady miasta przyjęli uchwałę dotyczącą utworzenia parku na terenie Gminy Miasto Szczecin. - Szczecin jest pierwszym wojewódzkim miastem w Polsce, który może mieć park narodowy na terenie własnego miasta - podkreślił wiceminister.

W drugim etapie Park Narodowy Doliny Dolnej Odry zostanie rozszerzony o teren gminy Gryfino, która potrzebuje więcej czasu na podjęcie decyzji. - Z samorządem w Gryfinie rozmawialiśmy przez wiele miesięcy. Na razie propozycja jest etapowania. My to rozumiemy i szanujemy, jeśli samorząd nie jest gotowy do tego, żeby teraz już stworzyć park na terenie Gryfina. Przyjmujemy, że on powstanie na terenie trzech gmin, czyli na powierzchni około 3 tys. 800 hektarów, a Gryfino zawsze będzie mogło dołączyć - powiedział gość Jedynki.

Korzyści dla gminy. "Inwestowanie w ochronę przyrody jest perspektywiczne"

Mikołaj Dorożała liczy, że głosowanie w gminie Widuchowa w sprawie utworzenia parku zakończy się pozytywną decyzją. Wiceminister wskazywał korzyści, które z tego tytułu może mieć gmina. - Widuchowa jest jedną z tych gmin, która dzięki subwencji ekologicznej, czyli specjalnej premii, którą rząd przyznaje teraz samorządom za to, że mają jakieś formy ochrony przyrody, może w tym roku dostać blisko 5 mln zł; to jest 10 procent ich budżetu. I później, co roku, będą dostawali ponad 1 mln zł, bo oni są akurat strukturalnie najbiedniejszą gminą, ale na tym mogą najwięcej zyskać - tłumaczył.

W opinii wiceministra inwestowanie w ochronę przyrody jest dziś perspektywiczne. Tłumaczył, że planowany park jest torfowiskowy, wodny. - Mamy kryzys, mamy suszę. Nie wiadomo, co będzie. Kwestie przeciwpowodziowe są niezwykle ważne. No i też ochrona i restytucja tego miejsca, bo tam trzeba będzie zainwestować w odbudowę np. kanałów - powiedział. Dodał, że teren, na którym ma powstać park, to cudowne miejsce i jeden z najcenniejszych środowiskowo obszarów w całej Europie.

Konieczna zgoda samorządów

Zgodnie z przepisami, park narodowy w Polsce tworzony jest w drodze ustawy, a rząd określa jego granice rozporządzeniem. Utworzenie lub zmiana granic parku wymaga zgody właściwych organów samorządu terytorialnego. W Polsce funkcjonują obecnie 23 parki narodowe, które zajmują ok. 1 proc. powierzchni kraju. Pierwszym parkiem, który został utworzony w naszym kraju, był Pieniński Park Narodowy. Najmłodszym jest Park Narodowy "Ujście Warty", który powstał w 2001 roku, a największym - Biebrzański Park Narodowy.

Źródło: Program 1 Polskiego Radia/paw/kor

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.