W sklepach ogrodniczych sezon w pełni. Jakie rośliny warto teraz kupić? - Mamy wysyp bratków. To odpowiednie kwiaty na tę porę roku - one dobrze znoszą nocne przymrozki. Sprawdzą się też inne gatunki, które są odporne na gorsze warunki atmosferyczne - powiedział w audycji "Cztery pory roku" Maciej Mynett, ekspert ogrodniczy. - Inne rośliny możemy zacząć bezpiecznie sadzić w połowie maja, po zimnej Zośce - wyjaśnił.
Najpopularniejsze i łatwe w pielęgnacji gatunki to surfinia - nazywana królową polskich balkonów. Jej ogromną zaletą jest fakt, że obficie kwitnie i jest odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Okres kwitnienia ma bardzo długi - od maja do pierwszych jesiennych przymrozków. Do popularnych gatunków należą także pelargonia, petunia, begonia, fuksja, werbena oraz niecierpek.
Czytaj także:
By rośliny zakupione w sklepie ogrodniczym cieszyły nasze oko dłużej niż kilka tygodni, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii.
Najczęściej popełniane błędy:
Każda roślina ma swoje preferencje - niektóre uwielbiają słońce, inne lepiej rosną w cieniu. Informację o warunkach, w jakich roślina się będzie najlepiej rozwijała, zwykle można znaleźć na etykiecie/doniczce. Można również skonsultować zakup ze sprzedawcą ze sklepu ogrodniczego. Jeśli zamierzamy kupić rośliny różnych gatunków, należy też zwrócić uwagę, czy nie będzie im przeszkadzało wzajemne sąsiedztwo.
Wybierając doniczkę w sklepie ogrodniczym, zwróćmy uwagę, czy posiada ona w dnie otwory ułatwiające odpływ nadmiaru wody. Jeśli nie chcemy kupować nowych doniczek, a w tych, które mamy brakuje otworów, możemy je wywiercić wiertarką. Dzięki takiemu rozwiązaniu korzenie nie będą pozostawały cały czas w wodzie, co prowadziłoby do gnicia, a w konsekwencji - obumierania rośliny. Do zakupionych roślin należy dobrać odpowiednie podłoże i nawóz.
Nawet jeśli mamy doniczkę z otworami, nie oznacza to, że nie musimy być ostrożni w kwestii podlewania. - Ziemia powinna być zawsze wilgotna, ale lepiej podlać roślinę dwa razy dziennie, niewielką ilością wody niż raz na jakiś czas nalać im tyle wody, by się aż przelała - powiedział w radiowej Jedynce Maciej Mynett.
Przy sadzeniu roślin trzeba wziąć pod uwagę, że będą się one rozrastały. Nie można więc sadzić jednej obok drugiej, bo jak jest gęsto, zielono, to wygląda to ładniej. Małe doniczki ograniczają rozwój roślin. Rośliny, które posadziliśmy w zeszłym sezonie, możemy przyciąć sekatorem, by nie wrastały jedna w drugą.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Sława Bieńczycka
Gość: Maciej Mynett, ekspert ogrodniczy
Data emisji: 1.04.2025 r.
Godzina emisji: 9.00-12.00
kk/kor
Rośliny na balkonie więdną, żółkną, gniją? Oto najczęściej popełniane błędy - Jedynka - polskieradio.pl