Jak wygląda życie z przeszczepionym organem?

Data publikacji: 02.04.2025 15:10
Ostatnia aktualizacja: 03.04.2025 12:01
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
30 grudnia 2024 roku minęło 30 lat od pierwszego w Polsce udanego przeszczepu wątroby u dorosłego biorcy
30 grudnia 2024 roku minęło 30 lat od pierwszego w Polsce udanego przeszczepu wątroby u dorosłego biorcy, Autor - Assist m4x1ight happiness/shutterstock.com
Przeszczep narządu może przedłużyć życie osoby chorej nawet wtedy, gdy zdiagnozowano u niej tzw. schyłkową niewydolność chorego narządu. Gdy medycyna wyczerpała już wszystkie dostępne metody diagnostyczno-lecznicze, to przeczep jest działaniem ratującym życie.

O transplantologii, o przeszczepach nerek i wątroby o jakości życia z nowym narządem i dlaczego nie warto swoich narządów zabierać do nieba opowiedzą: dr Dorota Miszewska-Szyszkowska - nefrolog z Kliniki Transplantologii, Immunologii, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych  (UCK WUM Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus oraz prof. Maciej Kosieradzki - kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Poznamy też opinie pacjentów przed i po przeszczepach.

Czytaj także:


Poza tym w audycji:

Marihuana najlepiej przebadanym specyfikiem medycznym

Marihuana medyczna jest jednym z najlepiej przebadanych produktów leczniczych. Istnieje 35 tys. zakończonych i w pełni opisanych badań naukowych na jej temat - podaje portal medyczny PubMed. Marihuana medyczna składa się z 18 grup aktywnych związków, wśród których można wyróżnić ok. 600 składników. Konopie medyczne wykorzystuje się jako terapię wspomagającą w leczeniu różnego pochodzenia bólów, w stwardnieniem rozsianym, w leczeniu padaczki, choroby Parkinsona, ADHD, autyzmu, zaburzeń snu i odżywiania, cukrzycy, endometriozy czy łuszczycy.

O badaniach nad marihuaną medyczną, o jej terapeutycznym zastosowaniu i o tym, że nie można się od niej uzależnić, czego nie możemy powiedzieć o opioidach, zlecanych silnych lekach przeciwbólowych, opowie: lekarka-chirurg dr n. med. Magdalena Nita, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Studiów Doktoranckich WUM, wykładowczyni akademicka, lekarka Centrum Medycyny Konopnej.

Problem alkoholu i psychotropów w ruchu drogowym

Każdego roku na drogach Unii Europejskiej traci życie ponad 20 tys. osób. Jedną czwartą wszystkich wypadków powodują kierowcy pijani i będący pod wpływem środków psychotropowych. Sprawa jest na tyle poważna, że oprócz policyjnych działań prewencyjnych i legislacyjnych, także świat nauki włącza się w monitoring i badanie zjawiska skutków jazdy na tzw. podwójnym gazie.

O tym, co wynika z raportu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego a także o tym, jak sprofilowano badania w trzeciej edycji międzynarodowego projektu ESRA oraz czym są kursy reedukacyjne a także jak działają ALcoLocki, czyli blokady alkoholowe opowie: Maria Dąbrowska-Loranc, kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Instytucie Transportu Samochodowego.

Na audycję "Eureka" w czwartek (3.04) w godz. 19.00-20.00 zaprasza Artur Wolski.

kk

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.