Wystawa "Gdy nie było 'sportu'". Starodruki ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie" to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć, jak w przeszłości przedstawiano pierwsze próby systematycznego uprawiania sportów, a także jak kształtowały się idee podróży i turystyki. To także szansa, by podziwiać kunszt dawnych rzemieślników, którzy ręcznie tworzyli książki, w czasach kiedy niemożliwa była jeszcze ich masowa produkcja.
Więcej w audycji "Eureka" opowiedziała Katarzyna Męzik-Przybyszewska z Muzeum Sportu i Turystki w Warszawie.
Poza tym w audycji:
Świadectwa zbrodni w laboratoriach uczonych. Badania dokumentów z mogił ofiar w Lesie Katyńskim.
W związku z przypadającą 13 kwietnia rocznicą wydarzeń historycznych z 1943 roku, w "Eurece" przedstawiliśmy stan badań dokumentów historycznych odnalezionych w mogiłach ofiar. Zawartość kieszeni kurtek, płaszczy, portfeli i toreb podlega konserwacji i digitalizacji z uwagi na zły stan archiwaliów. Dzienniki, notesy, kalendarzyki, listy czy egzemplarze gazet stanowią historyczne dowody ostatnich miesięcy życia żołnierzy i policjantów zamordowanych przez NKWD. Pozwalają również na odtworzenie warunków pobytu w obozach jenieckich.
Gość: dr Joanna Kurczab z Muzeum Katyńskiego w Warszawie.
Dionizyjskie życie. Filozoficzne dziedzictwo starożytnej Grecji w nowoczesnej interpretacji
Wielka filozofia narodziła się Grecji, dała początek zachodniej tradycji i kulturze. W radiowej Jedynce podjęliśmy rozważania o życiu duchowym i społecznym oraz o praktykowaniu greckiej wizji świata i czasu. Odniesienia do starożytnych filozofów obecne są w europejskiej myśli Heideggera, Nietzschego, a także w odkryciach mistyka, mistrza Eckharta.
Gość: prof. Piotr Augustyniak, filozof.
Na audycję "Eureka" w środę (9.04) w godz. 19.00-20.00 zaprosiła Katarzyna Jankowska.
kk
Początki sportu i turystyki w starodrukach, analiza świadectw zbrodni katyńskiej i współczesne interpretacje filozofii starożytnej Grecji. Zaprasza Katarzyna Jankowska - Jedynka - polskieradio.pl