Właściwości bananów, dodatkowe korzyści szczepionki przeciwko półpaścowi i molekularne podstawy niepłodności. Zaprasza Artur Wolski

Data publikacji: 10.04.2025 19:15
Ostatnia aktualizacja: 15.04.2025 17:17
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To było przypadkowe odkrycie przedstawicieli sieci handlowej, która zamówiła owoce z Kolumbii
To było przypadkowe odkrycie przedstawicieli sieci handlowej, która zamówiła owoce z Kolumbii, Autor - pixabay
10 kwietnia, Wielka Brytania obchodzi Dzień Banana. Brytyjczycy bardzo polubili to święto i przypominają, że początek tradycji sięga 10 kwietnia 1633 roku, gdzie w Londynie po raz pierwszy zaczęto sprzedawać ten egzotyczny owoc. 

POSŁUCHAJ

39:36

Właściwości bananów, dodatkowe korzyści szczepionki przeciwko półpaścowi i molekularne podstawy niepłodności. Zaprasza Artur Wolski;

 

Banany były uprawiane już 7000 lat temu na terenach Malezji i Indii. Następnie pojawiły się w Afryce. Ten niezbyt poważnie traktowany owoc zaintrygował naukowców i postanowili go dokładnie przebadać i to w różnych laboratoriach na świecie. Co się okazało? Banany zawierają magnez zwany „minerałem antystresowym", wpływa on na pracę mózgu, mięśni, budowę kości i zębów. Stymuluje on także wiele innych funkcji życiowych.

Banan jest także skarbnicą wielu substancji odżywczych. To bogactwo minerałów. Na wyróżnienie zasługuje potas, mający zbawienny wpływ na serce oraz przyczyniający się do uregulowania ciśnienia krwi. Owoce te pomagają w chorobie wrzodowej czy anemii, dobrze wpływają na odporność. Z uwagi na zawartość żelaza polecane są jako dodatek do diety dla kobiet w ciąży. Minusem jest ich wysoka kaloryczność i duża zawartość cukru ale na to jest też rada o czym opowiedziała dr nauk o zdrowiu, Patrycja Kłósek-dietetyczka kliniczna.

Ponadto w audycji: 

- Szczepionka przeciwko półpaścowi chroni przed demencją

Rewelacyjne wyniki badań które zostały opublikowane w artykule w cenionym czasopiśmie NATURE w kwietniu i to dosłownie kilka dni temu wykazują, że żywa, atenuowana szczepionka(Zostavax) na półpasiec zmniejsza dodatkowo ryzyko demencji o 20 proc. w ciągu 7 lat.

Badania wystartowały w Walii, potem naukowcy powtórzyli je w Anglii, Australii, Nowej Zelandii i Kanadzie, gdzie szczepionkę przeciwko półpaścowi wprowadzono pacjentom w podobny sposób. Okazało się, że wszędzie otrzymano ten sam silny sygnał ochronny przed demencją. Jak poważnym problemem zdrowotnym jest demencja, jak dziś ją leczymy i jakie nadzieje lekarze widzą w wynikach przeprowadzonych na świecie badań po podaniu szczepionki na półpasiec opowiedział: prof. dr hab. n. med. Tomasz Targowski-Kierownik Kliniki i Polikliniki Geriatrii w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher.

- Polacy odkryli molekularne podstawy niepłodności

Polskie wyniki badań nad niepłodnością opublikowane w Nature Communications oraz Scientific Data są przełomowe. Każdego roku miliony par na świecie zmagają się z niepłodnością. Według WHO problem dotyka nawet 1/6 populacji świata.

Badacze z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (IIMCB) jako pierwsi na świecie pokazali nieznane wcześniej mechanizmy prowadzące do nieprawidłowego rozwoju komórek jajowych i plemników. Co udało się odkryć i jakie znaczenie dla klinicystów leczących bezpłodność mogą mieć te wyniki opowiedział: dr Michał Brouze, jeden z głównych autorów badań.

Czytaj też: 

Na "Eurekę" w czwartek (10.04) o godz. 19.10 zaprosił Artur Wolski. 

ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.