W dniach od 16 do 19 kwietnia 2011 roku w Kopenhadze odbędzie się kolejny europejski festiwal "Science on Stage". Impreza gromadzi nauczycieli z całej Europy i służy popularyzacji nowoczesnych metod nauczania i osiągnięć nauk przyrodniczych.
Uczestnicy festiwalu w oryginalny sposób demonstrują różne zjawiska przyrodnicze, przygotowują przedstawienia teatralne oraz pokazy multimedialne, dotyczące zjawisk przyrodniczych.
W festiwalu będą uczestniczyć polscy nauczyciele.
- Najlepiej jest połączyć naukę z czymś praktycznym, gdyż to zawsze wzbudza zainteresowanie. Moja grupa wybrała jajko – jako przedmiot, który jest niezwykle interesujący, zarówno z punktu widzenia fizyki jak i biologii – informował dr Jerzy Jarosz, z Pracowni Dydaktyki Fizyki Uniwersytetu Śląskiego.
W "Naukowym Wieczorze z Jedynką" tłumaczył, że tylko pozornie jest ono bardzo kruche, w rzeczywistości doskonale potrafi ochronić znajdujący się w niej zarodek i wytrzymać spory nacisk. Stąd jego kształt.
Naukowiec zauważył, że skorupka jajka ma ochronić swoją zawartości, a także umożliwić oddychanie zarodka i przedostawanie się gazów.
Eksperymentem, którym najbardziej zaskoczył widzów podczas poprzedniej edycji festiwalu, było postawienie na trzech surowych jajkach specjalnie przygotowanego stolika. W ten sposób jajka spełniały funkcję jego nóżek.
Okazało się, że uczestnicy eksperymentu mogli z powodzeniem wejść na stolik, a one wytrzymywały ich ciężar.
- Udowodniliśmy, że nawet 50 kg na jedno jajko, to nie jest aż tak dużo – podsumował.
W audycji uczestniczyli też prof. Wojciech Nawrocik, przewodniczący Krajowego Komitetu Organizacyjnego Ogólnopolskiego Festiwalu "Nauki Przyrodnicze na Scenie" i Maria Dobkowska, nauczycielska fizyki w Zespole Szkół Integracyjnych nr 62 im. Raoula Wallenberga w Warszawie.
Program prowadziła Dorota Truszczak
Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Twardy jak jajko" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
Twardy jak jajko - Jedynka - polskieradio.pl