Na pielgrzymkę, w którą papież wybrałby się specjalnie do Ojczyzny, a nie tak jak w 1995 roku, przy okazji innej wizyty, przyszło Polakom poczekać osiem lat. Wizyta Jana Pawła II z 1997 roku miała dwa główne punkty, Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny we Wrocławiu oraz Europejskie Obchody Tysiąclecia Śmierci św. Wojciecha w Gnieźnie.
W tym czasie w Polsce toczyła się dyskusja nad miejscem naszego kraju w jednoczącej się Europie. Sprawa ta nie pozostawała obojętna również papieżowi, w Gnieźnie mówił o przemianach jakie zaszły na Starym Kontynencie. Zwracał uwagę, że po upadku "widzialnego muru" jeszcze bardziej odsłonił się "niewidzialny mur", zbudowany z lęku i agresji, z braku zrozumienia ludzi o innym pochodzeniu, kolorze skóry i przekonaniach religijnych.
W "Sygnałach Dnia" przypomnieliśmy słowa Papieża Polaka, który podkreślał, że Europa nie będzie zjednoczona, jeśli nie będzie w niej "wspólnoty ducha". Wyróżniał znaczenie chrześcijaństwa dla rozwoju kultury i cywilizacji europejskiej.
Jedynym, który ma prawo odebrać życie jest ten, który je stworzył, nikt inny nie ma tego prawa. Ani matka, ani ojciec, ani lekarz, żadna konferencja i żaden rząd. Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka. Cywilizacja, która odrzuca bezbronnych zasługuje na miano barbarzyńskiej – przypominał Jan Paweł II.
(pp)
Aby wysłuchać audycji Karoliny Wichowskiej i Grzegorza Krakowskiego, wystarczy wybrać "Nie stać się cywilizacją barbarzyńską" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
Dużo więcej materiałów dotyczących pontyfikatu Jana Pawła II zgromadziliśmy w serwisie specjalnym Beatyfikacja Jana Pawła II. Zapraszamy.
"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.
Nie stać się cywilizacją barbarzyńców - Jedynka - polskieradio.pl