Co to jest mediacja

Data publikacji: 05.10.2011 18:38
Ostatnia aktualizacja: 05.10.2011 18:38
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
, Autor - Glow Images/East News

POSŁUCHAJ

Mediacje rodzinne, gospodarcze, cywilne.

POSŁUCHAJ

PzJ 1 – Historia mediacji rodzinnej

POSŁUCHAJ

PzJ 2 – Mediacja jest panaceum na większość konfliktów.

Mediacje rodzinne, gospodarcze, cywilne: Jak doprowadzić do zgody zwaśnione strony?

Mediacja to forma negocjacji z udziałem mediatora, który jest w stosunku do obu stron neutralny. Jego rola polega na takim kierowaniu rozmową, aby każda ze stron miała równe szanse na zaprezentowanie swoich racji. Mediator czuwa także, by emocje nie zdominowały rozmowy i w rezultacie doszło do satysfakcjonującego wszystkich rozwiązania.

Rafał Morek z Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów Uniwersytetu Warszawskiego: Potrzebny jest mediator, a im lepszy mediator, tym lepiej. Mówi się, że mediacja jest tak dobra, jak dobry jest mediator.

Elżbieta Dobiejewska, mediator: W poszukiwaniu dobrego mediatora pomocne mogą być listy: lista mediatorów dla spraw karnych osób dorosłych i dla spraw karnych nieletnich, a więc listy prezesa sądu okręgowego oraz listy przedstawione prezesom sadów ds. cywilnych z rozróżnieniem na gospodarcze, rodzinne i dotyczące konfliktów w pracy.

Zbigniew Czwartosz, mediator: Te znajdziemy na stronach Ministerstwa Pracy. Istnieje wiele stowarzyszeń mediacyjnych, które biorą odpowiedzialność za kwalifikacje swoich mediatorów.

Podobno najlepszą metodą jest marketing szeptany, inaczej poczta pantoflowa. Nezastąpionym źródłem informacji jest także Internet.

Agata Gójska, mediator: Bardzo wiele ośrodków ma swoje strony internetowe i łatwo je znaleźć. Ta proporcja to jest pół na pół: tyle samo spraw otrzymujemy ze skierowania sądu, jak i tych, które trafiają do nas z indywidualnej inicjatywy.

Agnieszka Rękas, sędzia: Do mediatora możemy trafić na dwa sposoby: strony w każdym sporze mogą same iść do mediatora i jest to tzw. mediacja pozasądowa. Mediację może także zaproponować sąd. Przepisy nie wprowadzają żadnych kryteriów ani przesłanek, jakimi powinniśmy się kierować, podejmując decyzję o skorzystaniu z mediacji.

Ewa Litowińska-Kutera, sędzia: Często dopiero w sądzie strony dowiadują się o istnieniu mediacji. Z mojej praktyki wynika, że chętnie i często z tego korzystają, chociaż nie tak często, jak byśmy chcieli.

PzJ 1 – Historia mediacji rodzinnej.
PzJ 2 – Mediacja jest panaceum na większość konfliktów.

Przygotowała Ewa Syta.

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.