Mediacja gospodarcza

Data publikacji: 09.11.2011 19:45
Ostatnia aktualizacja: 09.11.2011 19:45
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
, Autor - SXC

POSŁUCHAJ

SD - Kto reprezentuje strony przy stole mediacyjnym?

POSŁUCHAJ

PzJ 1 – Jak powinna być skonstruowana ugoda w mediacji gospodarczej?

POSŁUCHAJ

PzJ 2 – Jak mediacje rozwinęły się w innych krajach Europy i w USA?

Kto reprezentuje strony przy stole mediacyjnym?

Radca prawny Lech Dubiel był pełnomocnikiem w mediacji, która zakończyła się ugodą. Spór dotyczył agregatu kupionego przez internet. Obie strony były reprezentowane przez pełnomocników prawnych.

Lech Dubiel, radca prawny: Po to strony mają pełnomocników, aby oni przeprowadzili całą argumentację prawną i ocenę stanu faktycznego. Tu, gdzie są pełnomocnicy, świadomość prawna jest zdecydowanie większa niż osób niereprezentowanych przez pełnomocników. Jeśli jest sprawa z szansą na osiągnięcie porozumienia, to pełnomocnicy stron próbują ją wykorzystać, ponieważ to przyspiesza zakończenie sporu.

Maciej Tański, mediator: Mediacje, w których po obu stronach stołu siedzą tylko pełnomocnicy, należą do rzadkości. W mediacjach gospodarczych najczęściej uczestniczą prawnicy, czyli pełnomocnicy prawni stron oraz osoby decydujące w firmach, czyli tak umocowane w zarządach, że mogą podjąć decyzję o zawarciu ugody. To są albo właściciele, przy działalności jednoosobowej, albo wydelegowani członkowie zarządów, upełnomocnieni do negocjowania i zawierania ugody.

Dr Ewa Gmurzyńska z Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy UW: Jako mediatorzy dążymy do tego, aby w mediacji uczestniczyły osoby bezpośrednio zainteresowane, a więc osoby decyzyjne w przedsiębiorstwach; są to najczęściej prezesi albo członkowie zarządów. Mediacja tym różni się od postępowania sądowego, że to strony biorą udział w mediacji i to one decyduj,ą co jest dla nich ważne, a co nie.

Piotr Nowaczyk, adwokat i mediator: Dlatego gorzej prowadzi się mediację, w której warunki ugody ustalają pełnomocnicy prawni. Osobiście wolę spotykać się z osobami decyzyjnymi, czyli z prezesami czy dyrektorami firm, niż z ich pełnomocnikami, bo adwokat czy radca prawny może zawsze zasłonić się brakiem kompetencji w zawarciu ugody. Gdy mam przy stole dwóch prezesów, to mogę na stronie porozmawiać z jednym, potem z drugim i doprowadzić ich do ugody.

PzJ 1 – Jak powinna być skonstruowana ugoda w mediacji gospodarczej?
PzJ 2 – Jak mediacje rozwinęły się w innych krajach Europy i w USA?

Przygotowała Agnieszka Jas.

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.