Kto korzysta z mediacji? Po pierwsze: strony konfliktu, które wypracują ugodę, bo każda ugoda jest trwalsza od wyroku sądowego. Po drugie: mediacja jest tańsza niż wieloletni proces. Po trzecie: pozwala na wydanie łagodniejszego wyroku, jeżeli już zachodzi taka potrzeba. Po czwarte: pozwala na rozwiązywanie konfliktu każdego rodzaju.
Dr Rafał Morek, sekretarz Społecznej Rady ds. Mediacji przy Ministrze Sprawiedliwości: Do sądu trafia np. sprawa, w której sąsiadka od sąsiadki żąda odszkodowania za konieczność zamiatania liści opadających z drzewa stojącego na gruncie sąsiadki, które spadały na jej nieruchomość od niepamiętnych czasów...
Przez 7 ostatnich tygodni na antenie Jedynki można było usłyszeć wiele historii mediacji, m.in. sporów sąsiedzkich, rodzinnych, karnych, ale każda z takich mediacji ma kilka punktów wspólnych.
Zbigniew Czwartosz, mediator: Każda ze stron może w każdej chwili, bez żadnych konsekwencji zrezygnować z udziału w mediacji. Drugą zasadą mediacji jest bezstronność mediatora, który nie preferuje żadnej ze stron. Trzecia zasada to neutralność: mediator nie narzuca żadnego rozwiązania. Czwarta zasada to poufność: to, o czym rozmawiamy w trakcie mediacji, jest poufne.
Dr Rafał Morek: Kolejny plus mediacji to fakt, że trwa ona krócej niż sprawa sądowa. Jako pełnomocnik prowadzę sprawę przed jednym z warszawskich sądów. Pozew został wniesiony w 2009 roku, w 2010 w grudniu został wyznaczony pierwszy termin rozprawy, na którym sąd odroczył rozprawę na kolejny termin. Zawsze proces cywilny trwa zdecydowanie dłużej niż mediacja. Zgodnie z Kpc mediacja powinna trwać miesiąc , w większości przypadków jest to termin realny. Procesy sądowe, nawet w sądach pozawarszawskich, zawsze są dłuższe.
Kiedy mediacja jest udana? Wcale nie trzeba podpisywać ugody, żeby okazała się sukcesem.
Sędzia: My sędziowie obserwujemy taką sytuację , że nawet kiedy w wyniku mediacji nie została zawarta ugoda, strony wracają do sądu ze sprecyzowanymi stanowiskami, wiedzą, czego chcą w tej sprawie i wracają wyciszone.
Aż chce się powiedzieć: mediacja jest lekiem na całe zło…
PzJ – Ekspert: Jerzy Książek, prezes Polskiego Centrum Mediacji. Gdzie znaleźć mediatora, jakie sprawy nadają się do mediacji, czy mediacja się opłaca?
Podsumowanie – Mariusz Syta i eksperci: Agnieszka Rękas, sędzia i Jerzy Książek. Mediacja jest sposobem na rozwiązanie wielu problemów w naszym życiu. Trudno dopatrzeć się wad mediacji.
Przygotowała Justyna Koć.
Mediacja - podsumowanie kampanii - Jedynka - polskieradio.pl