Większość osób, które szukają w niej schronienia to ludzie ze świata przestępczego. I z tego właśnie powodu zwracają się niej. Nielegalny świat Meksyku potrzebował swojej patronki. - Kradną, zabijają, sprzedają narkotyki, robią wszystko to, co złe i dlatego szukają patrona, który jest zły i czarny, tak jak ich życie – komentuje Pepe.
Jak twierdzą niektórzy Santa Muerte ma moc zabijania. Ale gdy coś dla ciebie zrobi, to zabierze ci znacznie więcej. - Mówi się, że gdy Santa Muerte spełni twoją prośbę zabiera w zamian dwa razy tyle, co daje. Pozbawia cię rzeczy, których pragniesz najbardziej oraz osób, które kochasz najmocniej – opowiada Pepe.
Zwą ja pieszczotliwie Chudzinką, Panią Cieni, białą dziewczynką lub swoją dziewczynką. Wierni często budują jej ołtarzyki i kaplice, w których składają jej ofiary. - Tequila, papierosy, owoce. Gdy coś złego dzieje się z moimi braćmi mama zawsze prosi ją o pomoc i wszystko dobrze się kończy. Mama bardzo w nią wierzy. Czasami płacze i mówi, że Santa Muerte ją opuściła, obraża się na nią – tłumaczy Victoria.
Choć w 2005 roku kult Santa Muerte został usunięty z rządowej listy wyznań uznawanych oficjalnie przez państwo z każdym dniem ma ona w Meksyku coraz więcej wyznawców.
Na czym polega fenomen Santa Muerte? Sprawdziła to w Meksyku Sylwia Mróz. Zapraszamy do wysłuchania jej relacji.