Patronem medialnym tego wydarzenia jest Polskie Radio.
Kolejność Płock, a dopiero potem Warszawa nie jest przypadkowa. - Płock był miastem, w którym nastąpił atak na siły rosyjskie, niestety nie zakończony powodzeniem. Płock był też miastem przewidzianym na ujawnienie się Tymczasowego Rządu Narodowego. Do tego też nie doszło - wyjaśnia Katarzyna Stołoska-Fuz, autorka scenariusza wystawy z Muzeum Mazowieckiego w Płocku.
Wystawa jest pokazana w dwóch salach, ale zgromadzono w nich ponad 200 eksponatów.
Wybuch powstania styczniowego przyspieszył planowany przymusowy pobór do wojska tzw. branka. - Wybuch powstania był przewidziany w miesiącach letnich, ale branka wymusiła przyspieszenie powstańczego zrywu - mówi dr Emil Noiński, kurator ekspozycji z Muzeum Niepodległości w Warszawie. Zwraca uwagę, że termin zimowy był niekorzystny, bo powstanie było wojną partyzancką.
Na wystawie będzie prezentowany mało znany szkic Juliusza Kossaka "Kozacy prowadzący brankę". W czasach powstania styczniowego szkic ten zdobył sobie dużą popularność i był reprodukowany m.in. w prasie francuskiej, bardzo sprzyjającej polskiemu powstaniu. Na podstawie tego szkicu Aleksander Sochaczewski namalował obraz "Branka".
Posłuchaj całej audycji, którą prowadziła Katarzyna Kobylecka.
(ag)
Wystawa "Gorzka chwała. Cieniom stycznia 1863 roku" - Jedynka - polskieradio.pl