- Wycena tych materiałów jest bardzo trudna, mają i wartość historyczną, archiwalną, ale i wartość emocjonalną czy sentymentalną - podkreśla Maria Sierocka-Pośpiech z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.
Więcej o naszej akcji i audycje o archiwach rodzinnych znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą >>>
Wśród odnalezionych i przekazanych pamiątek zdarzają się znaleziska bardzo cenne, jak zakupione kilka lat temu XV-wieczne dokumenty pergaminowe. - Fotografie będą tym cenniejsze im będą starsze, a ich wartość wzrośnie, gdy będą opisane - podkreśla w rozmowie z Dorotą Świerczyńską.
A dr Grzegorz Welik z Archiwum Państwowego w Siedlcach zaznacza, że decyduje także jakość zachowanych materiałów, ale - przy wycenie - pod uwagę branych jest wiele czynników. - Jesteśmy instytucją państwową, więc ogromnymi środkami nie dysponujemy, ale Archiwa Państwowe, jeśli chodzi o dokumenty w kraju, potrafią też licytować i dokumenty pozyskiwać - podkreślił.
Dlaczego Polska jest tak uboga, jeśli chodzi o zbiory archiwów? Jakie cenne materiały zawierało rodzinne archiwum Wężyków z Mroczenia? Zapraszamy do wysłuchania całej relacji.
Radiowa Jedynka we współpracy z Archiwami Państwowymi proponuje słuchaczom akcję antenową. Z pewnością w wielu domach są bardzo interesujące zbiory. Wystarczy je opisać i opis przesłać na adres archiwumrodzinne@polskieradio.pl. Czas jest do 31 sierpnia.
Na podstawie opisów specjaliści wybiorą najciekawsze - ich zdaniem - pięć archiwów, które zostaną opisane w specjalnej publikacji. Na antenie przeprowadzimy również krótką rozmowę z właścicielami wyróżnionych archiwów. Finał akcji antenowej - 14 września.
"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!
(asz)
Skarby w zakamarkach mieszkań - jak je wycenić? - Jedynka - polskieradio.pl