- Warto brać pod uwagę zarówno kompetencje, czyli te kwestie związane z umiejętnościami poznawczymi, społecznymi, osobowościowymi u młodego człowieka - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Alina Matlakiewicz, psycholog biznesu. - Umiejętności poznawcze, tzn. czy dziecko ma gotowość do uczenia, czy lubi się uczyć, społeczne to m.in. na ile lubi pracować z ludźmi i czy łatwo nawiązuje znajomości - wyjaśnia.
Kim chcę zostać w przyszłości?
Dojrzewanie to przemyślenia o tym, kim chcę zostać w przyszłości, jaki zawód wybrać. Ważne jest kształtowanie wyobrażenia o swojej przyszłej karierze zawodowej, dokładne poznanie swoich wad, zalet, umiejętności i predyspozycji. - Te predyspozycje sprawiają, że coś nam jest bliższe - mówi ekspert. - Warto przyjrzeć się temu, co lubi się robić, z czym jest nam po drodze, zastanowić się, w jakim konkretnym zawodzie chce się pracować - dodaje.
Jak duży wpływ przy wyborze takiej decyzji zawodu powinni mieć rodzice? - Z założenia uważni rodzice znają bardzo dobrze swoje dziecko, jednak to też do końca nie jest takie łatwe - podkreśla gość audycji. - Nakładają się kwestie, bo z jednej strony rodzice chcieliby jak najlepiej dla swojego dziecka, z drugiej opierają się na swoich doświadczeniach. Uważność rodzicielska powinna skupiać się na tym, z czym dziecko się dobrze czuje, co lubi i jakie ma osiągnięcia - wyjaśnia.
Zobacz też:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Daniel Wydrych
Gość: Alina Matlakiewicz (psycholog biznesu, WSB w Toruniu)
Data emisji: 10.05.2021 r.
Godzina emisji: 11.18
ans
Jak dobrze wybrać ścieżkę edukacji zawodowej? - Jedynka - polskieradio.pl