Wymiana prawda jazdy obowiązkowa dla każdego kierowcy. Czy zachowamy bezterminowe uprawnienia?

Data publikacji: 31.03.2025 18:30
Ostatnia aktualizacja: 01.04.2025 09:47
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy zaplanowana jest na lata 2028-2033.
Obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy zaplanowana jest na lata 2028-2033., Autor - shutterstock.com/Bartosz Zakrzewski
Obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy zaplanowana jest na lata 2028-2033. Czy zachowamy bezterminowe uprawnienia? Czy konieczne będą badania lekarskie? Co się zmieni w wyglądzie nowego dokumentu i ile to wszystko będzie nas kosztowało?

Ten, kto posiada bezterminowe prawo jazdy, będzie mógł się zgłosić do urzędu najwcześniej w 2028 roku, najpóźniej - w 2033. Po tym roku wszyscy muszą już mieć nowe prawa jazdy, które będą ważne maksymalnie 15 lat.

- Posiadacze bezterminowego prawa jazdy, wydanego przed 2013 rokiem, będą mieli wymieniane dokumenty na nowe - mówi w Jedynce Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego. - Ten okres 15 lat to jest górna, maksymalna granica, bo zachodzą czasami przesłanki, że ten dokument może być wydany na krócej, a wynika to chociażby ze stanu naszego zdrowia - podkreśla. 


POSŁUCHAJ

10:22

Wymiana prawda jazdy obowiązkowa dla każdego kierowcy (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Europejskie prawo jazdy 

Nowe unijne przepisy o prawie jazdy uzgodnione przez polską prezydencję z PE przewidują dwuletni okres próbny dla nowych kierowców. Kraje członkowskie będą mogły obniżyć próg wiekowy dla kategorii B do 17. roku życia, o ile młodej osobie za kółkiem towarzyszyć będzie doświadczony kierowca. Chodzi o zmiany w dyrektywie o prawie jazdy, które zaproponowała Komisja Europejska, by zmniejszyć - wciąż w jej ocenie zbyt wysoką - liczbę wypadków na drogach w UE. 

- Polskie przepisy na razie są zbieżne z przepisami europejskimi, czyli maksymalnie 15 lat na prawo jazdy na samochód, na motocykl, 5 lat dla kierowców samochodów ciężarowych. Przy czym tam jest też sugestia w tych dokumentach, że prawo jazdy może być wydane na krócej, na przykład dla kierowców powyżej 65. roku życia, ale to będzie tylko wynikało wyłącznie z ustawodawstwa lokalnego - wyjaśnia ekspert. 

Prawo jazdy a badania lekarskie 

Przed wydaniem dokumentu prawa jazdy lekarz orzecznik przeprowadza wywiad z potencjalnym kierowcą. - Jest badanie wzroku, słuchu, osłuchiwane jest też serce. Jest też prowadzony wywiad pod kątem naszego stanu zdrowia - tłumaczy gość Jedynki. - Lekarz pyta, czy przyjmujemy jakieś leki, czy mamy choroby przewlekłe. Jest katalog chorób, które całkowicie uniemożliwiają, wykluczają zdobywanie dokumentu prawa jazdy - dodaje. 

Zobacz też:

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Mikołaj Krupiński (ITS) 

Data emisji: 31.03.2025 r.

Godzina emisji: 11.20

ans/kor


cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.