Ile jest asfaltu w aslfacie?
Asfalt jest pochodną ropy naftowej, wytwarzany tak samo jak paliwa używane w samochodach. - Jest to odpad po produkcji paliw, ponieważ jest to najcięższa frakcja ropy naftowej. W tych nawierzchniach, po których jeździmy, asfalt się znajduje, czyli jest stosowany do budowy nawierzchni dróg - mówi dr inż. Agnieszka Woszuk. - Te nawierzchnie zbudowane są w większości z mieszanek mineralno-asfaltowych, zawierających w swoim składzie asfalt, ale zaledwie w kilku procentach. Jest to zwykle ok. 5 proc., a pozostałe 95 proc. to kruszywa naturalne - wyjaśnia.
Technologia asfaltu spienionego
Program Proof of Concept został powołany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, by polscy badacze mogli sprawdzić, czy ich pomysły, często ryzykowne, będą nadawały się do komercjalizacji i czy znajdą się odbiorcy rezultatów badań.
Dr Agnieszka Woszuk opowiada w "Eurece", czym jest technologia asfaltu spienionego i jaki jest jej pomysł, by produkcja nawierzchni dróg była ekonomiczna i przyjazna dla środowiska.
- Technologią asfaltu spienionego, wraz z zespołem, w którym pracuję, zajmuję się od początku mojej pracy na uczelni, czyli od 15 lat - mówi. - W projekcie poza asfaltem spienionym chcemy także opracować tzw. inhibitory procesu starzenia, czyli dodatki do asfaltu, które będą wstrzymywać proces starzenia i umożliwią nam dobre połączenie asfaltu zestarzonego z tym nowym, świeżym asfaltem, gdyż to jest problematyczne - wyjaśnia.
Czytaj też:
W audycji również:
Co z popiołów powstać może?
Gościem programu był prorektor Politechniki Lubelskiej, prof. Wojciech Franus, koordynator konsorcjum FUNash złożonego z trzech uczelni (Politechnika Lubelska, AGH i UW), które zajęło się uszlachetnianiem popiołów lotnych i ich zagospodarowaniem. Projekt realizowany przez polskich badaczy ma ogromne znaczenie gospodarcze i ekologiczne.
Popioły lotne to szkodliwy dla środowiska uboczny produkt spalania węgla, powstający w elektrowniach i elektrociepłowniach. Każdego roku na hałdy trafia kilka milionów ton tych odpadów, z których część jest wywiewana, przyczyniając się do powstawania smogu.
Polskim uczonym i inżynierom udało się wykorzystać popioły lotne do stworzenia nowych, funkcjonalizowanych materiałów, znajdujących zastosowanie w inżynierii środowiska, budownictwie i rolnictwie.
Tytuł audycji: "Ludzie Nauki" z cyklu Eureka
Prowadził: Krzysztof Michalski
Goście: dr Agnieszka Woszuk (autorka wielu wynalazków i patentów, laureatka konkursu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - Proof of Concept), prof. Wojciech Franus (koordynator konsorcjum FUNash)
Data emisji: 31.03.2025 r.
Godzina emisji: 19.15
ans/kor
Tani i eko. Jak wytwarzać przyjazny dla środowiska asfalt? - Jedynka - polskieradio.pl