38. Bieg Piastów. Realizowanie rzeczy niemożliwych jest tu na porządku dziennym

Data publikacji: 01.03.2014 10:37
Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 10:18
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
 Julian Gozdowski (C), Daniel Wydrych (L) i Krzysztof Grzesiowski na Polanie Jakuszyckiej. Trwa 38. Bieg Piastów
Julian Gozdowski (C), Daniel Wydrych (L) i Krzysztof Grzesiowski na Polanie Jakuszyckiej. Trwa 38. Bieg Piastów, Autor - Polskie Radio

POSŁUCHAJ

Julian Gozdowski o zmianach i przebiegu konkursów 38. Biegu Piastów (Sygnały dnia/Jedynka)

POSŁUCHAJ

Przedstawiciel Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) o 38. Biegu Piastów (Sygnały dnia/Jedynka)

POSŁUCHAJ

Komandor Biegu Piastów Dariusz Serafin o walce z pogodą i odbywających się biegach (Sygnały dnia/Jedynka)

Wszelkimi możliwymi narzędziami i sposobami ekipa Biegu Piastów utrzymuje trasy narciarskie. - Z 9 dni Festiwalu Narciarstwa Biegowego odwołaliśmy tylko jeden start. Świadczy to o tym, że Julian Gozdowski wiedział co robi, gdy 40 lat temu wybierał Polanę Jakuszycką - powiedział w Jedynce komandor biegu Dariusz Serafin.

Dziś w biegu na 50 km - który z uwagi na warunki pogodowe został skrócony do 8 628 m - stylem klasycznym startuje około tysiąca zawodników. Trudne warunki pogodowe wymagają nie tylko doskonałego przygotowania technicznego sprzętu, ale i determinacji zawodników. - To jest najgorszy bieg i najładniejszy, najbrzydszy i najpiękniejszy , dlatego że ludzie pokazali co znaczy przywiązanie do wydarzenia. I ten bieg jest wydarzeniem, spotkaniem tych, którzy są prawdziwymi właścicielami Biegu Piastów - mówił  Julian Gozdowski, prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów.

Mimo że dystans został skrócony, to główny konkurs Biegu Piastów kwalifikowany jest do Worldloppet, czyli Światowej Ligi Biegów Długodystansowych. - Takich biegów jest szesnaście, a zawodnicy muszą zdobyć dziesięć pieczątek ze świata, by mogli otrzymać medal Worldloppet Masters - wyjaśnił w "Sygnałach dnia".

Komandor Biegu Piastów Dariusz Serafin podkreślał, że nocą przed sobotnim startem niektórzy nie zmrużyli oka. - Nie używamy tu żadnych armatek, śnieg jest naturalny, zwozimy go z wyższych partii - mówił w rozmowie z Danielem Wydrychem i Krzysztofem Grzesiowskim. Podkreślił, że nikt na Polanie nie zadawał sobie pytania czy odwołać zawody, a jedynie "jak to zrobić".

Jak wyjaśnili pracownicy Polany Jakuszyckiej, do utrzymywania tras używają "łopat, scyzoryków, łyżek, rąk, wszystkiego, co mają". Brak śniegu pokrzyżował plany nie tylko organizatorom Biegu Piastów. Także Czechy i Estonia odwołały biegi długodystansowe, a wiele z pozostałych zostało bardzo skróconych. Ale jak zaznacza prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów z dwojga złego gorszy jest nadmiar śniegu, który trzeba usuwać. Najważniejsze, że biegi się odbywają! - Mamy taki zwyczaj, że na dwie minuty przed startem Biegu Piastów jest całkowita cisza, by można było słyszeć śpiew biegowych nart - mówił przed sobotnimi startami Julian Gozdowski.

Naprawa
Naprawa tras na Polanie Jakuszyckiej Fot. Polskie Radio

W jakich okolicznościach Julian Gozdowski usłyszał od szwedzkiej królowej "To jest Polska" i gdzie wystąpił w czapce z nutrii?

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)

Wolna sobota z Jedynką
Wolna sobota z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.