Jeśli coś ci świszczy w płucach, podejrzewaj astmę

Data publikacji: 06.05.2014 13:06
Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 08:27
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
, Autor - GlowImages/EastNews

POSŁUCHAJ

Dr Piotr Dąbrowiecki o astmie (Cztery pory roku/Jedynka)

Astma jest chorobą na całe życie. Nie można się z niej wyleczyć, a jedynie ją zaleczyć. - Nie bagatelizujmy zwykłego kaszlu, czy uczucia duszności, które mogą być jej objawami - powiedział w radiowej Jedynce dr Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Kurz, zmiany pogody, pyłki, zimne powietrze, wysiłek, niektóre leki, silne emocje, zanieczyszczenie powietrza, palenie tytoniu, ostre zapachy, wilgoć, sierść są typowymi czynnikami, które zwiększają ryzyko powstania astmy. Nasilają nadreaktywność oskrzeli, czyli podstawową cechę astmy oskrzelowej.

Astma jest chorobą trudną do zdiagnozowania. Nie ma jednego badania, które by ją potwierdziło. Składa się na nią zespół objawów takich jak kaszel, świszczący oddech i uczucie duszności. - Jeśli jednocześnie odczuwamy ucisk w klatce piersiowej, ból i niemożność nabrania powietrza, dyskomfort związany z brakiem powietrza i tlenu to mamy do czynienia z astmą oskrzelową - tłumaczył dr Piotr Dąbrowiecki w rozmowie z Karoliną Rożej.

Skłonność do astmy jest większa jeśli ta choroba występowała wcześniej w rodzinie. Dziedziczymy skłonność do atopi, czyli wytwarzania nadmiernej ilości przeciwciał na powszechnie występujące w środowisku alergeny jak np. roztocza kurzu domowego i nabiał. Już małe dziecko zaczyna się na nie uczulać. Później zamienia się to na alergię wziewną, która często nie jest diagnozowana. - 2-letnie dzieci mają astmę. Z populacji osób dorosłych u większości astma pojawiła się do 5 roku życia - dodał szef Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę w audycji "Czteru pory roku".

Nieleczona astma wiedzie do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, czyli nieodwracalnego uszkodzenia układu oddechowego. Nieleczone dzieci mają gorzej rozwinięte płuca, kóre nie wykształcają wszystkich pęcherzyków. Młody człowiek wchodzi w życie z ich dolną granicą normy. Dochodzą do tego czynniki środowiskowe jak palenie tytoniu i zanieczyszczenie. W wieku 45 lat ma nieodwracalne zaburzenia w spirometrii i duszności. Może to doprowadzić nawet do przedwczesnej śmierci.

Jak żyć z astmą? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

6 maja obchodzimy Światowy Dzień Walki z Astmą. Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że do 2025 roku na całym świecie będzie ok. 400 mln ludzi chorych na astmę.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

tj/ag

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.