Historyk i socjolog, autor książek m.in. "Sąsiedzi" oraz "Strach" przypomniał m.in. dokumentalny film Claude’a Salzmana pt. "Shoah", w który wystąpił Karski. - Jego pomarszczona twarz, to, że w pewnym momencie zaczyna płakać. W tym, o czym mówił nie było ani jednego fałszywego tonu. To było niesłychanie ważne antidotum na świadectwo, które o Polsce składali też inni bohaterowie filmu, ludzie, którzy pochodzili z miejscowości położonych obok obozów zagłady. Mówiło się, że jest to film antypolski. Moim zdaniem jest odwrotnie. Film gloryfikuje szlachetność, byli tacy ludzie jak Karski i można było ich znaleźć w Polsce - powiedział Jan Tomasz Gross, który wziął udział w konferencji "Pamięć i odpowiedzialność” zorganizowanej w ramach obchodów roku Jana Karskiego.
Profesor Gross tłumaczył w rozmowie z Markiem Mądrzejewskim, że Karski był wspaniałą postacią. Poznał go osobiście pod koniec lat 70. XX wieku. - Okazało się, że znał moją matkę z czasów okupacji, która pracowała w Biurze Informacji i Propagandy AK jako kurierka - wyjaśnił gość radiowej Jedynki.
>>>>>>>>> JAN KARSKI W RADIACH WOLNOŚCI
W archiwach Instytutu Hoovera w Kalifornii historyk odnalazł m.in. raport Jana Karskiego dla rządu RP na uchodźstwie oraz dla rządów zachodnich aliantów, opisujący sytuację Żydów w Polsce. Dokument sporządzono w dwóch wersjach. - Z ocenzurowanej wersji zostały usunięte wszelkie komentarze Karskiego na temat antysemickich postaw polskiego społeczeństwa w pierwszym okresie okupacji, które harmonizowały z polityką prowadzoną przez Niemców wobec Żydów - powiedział Gross. Jego zdaniem raport ocenzurowano z inicjatywy gen. Władysława Sikorskiego. Chodziło o to, by nie pokazywać aliantom, że w Polsce istnieją nastroje antysemickie, które by Polaków kompromitowały.
Prowadził: Marek Mądrzejewski
Gość: Jan Tomasz Gross
Tytuł audycji: Z kraju i ze świata
Data emisji: 6.11.2014
Godzina emisji: 12.26
tj/ag
Jan Tomasz Gross: Karski odczuwał głęboką empatię do Żydów - Jedynka - polskieradio.pl