90 lat Polskiego Radia. Każde nagranie musiało trafić na drugie piętro

Data publikacji: 17.03.2015 13:55
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2015 17:55
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Polskie Radio w 1982 roku
Polskie Radio w 1982 roku , Autor - PAP/Tadeusz Zagoździński

POSŁUCHAJ

Radio w czasie stanu wojennego (Jedynka)

W trakcie stanu wojennego w Polskim Radiu panowała cenzura. - W pokoiku na drugim piętrze siedziała taka pani, czasem pan. Każde nagranie trafiało do nich. Trzeba było uzyskać stempel - wyjaśnił Jan Gocel.

- Wtedy w "Sygnałach Dnia" nie podejmowało się, i całe szczęście, tematów politycznych, dlatego że poza tą oficjalną polityką, o tej nieoficjalnej, tej podziemnej, nie można było mówić - powiedział Henryk Szrubarz. Na antenie poruszało się więc przede wszystkim tematy społeczne. Mówiło się o kolejkach, o tym, że ceny są za wysokie, że można wyjechać na wczasy nad morze.
W końcu stan wojenny zawieszono, a w radiu postanowiono stworzyć nową nocną audycję. Zbigniew Krajewski wymyślił "Muzykę Nocą". - Chcieliśmy nawiązać kontakt ze słuchaczami. To była jedyna audycja w tej części świata, która funkcjonowała bez cenzury, bo jak można ocenzurować telefon, rozmowę na żywo? - zwracał uwagę Krajewski i dodał, że słuchacze rozumieli, że jeśli nie chcą, by audycję zdjęto, nie mogą mówić na antenie niektórych rzeczy.
Na przestrzeni lat audycję prowadzili m.in. Edward Miszczak, Tomasz Beksiński i Maria Szabłowska.


Przygotowała:
Katarzyna Pilarska
Data emisji:
17.03.2015
Godzina emisji:
6.27

Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia"
kk/ag

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.