Projekt będzie realizowany w około tysiącu klas szkół ponadgimnazjalnych, przy udziale uczelni wyższych. Ma on wzmocnić współdziałanie pomiędzy uczelniami wyższymi i szkołami, wspierać filozofię, a tym samym humanistykę. Zajęcia z tego przedmiotu w szkołach poprowadzą nauczyciele akademiccy z jednostek naukowych, wyłonionych w konkursie.
- To świetny pomysł, tym bardziej, że dosyć często mamy do czynienia z takim kształceniem filozoficznym, jeśli już w ogóle ono się pojawia w szkołach, które ma charakter nadmiernie erudycyjny - oceniał prof. Paweł Łuków z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego- Dobrze jest, by akademicy również wiedzieli co się dzieje w szkołach, jaka jest wrażliwość młodych ludzi i jakimi kanałami komunikacyjnymi można do nich docierać – dodał etyk, filozof medycyny i redaktor naczelny czasopisma naukowego "Etyka".
W zamyśle MNiSW ciekawe i inspirujące zajęcia sprawią, że młodzi bardziej docenią humanistykę, dzięki której można zdobyć nowe kompetencje. - Szkoła ma tendencję do erudycyjnego, pamięciowego opanowywania jakiegoś materiału, co w filozofii najczęściej przyjmuje postać wałkowania w nieskończoność historii filozofii – zwracał uwagę prof. Paweł Łuków. - Absolwenci filozofii dosyć często mają dużą elastyczność do szukania pracy w dziedzinach poza filozoficznych – dodał.
Jaką wiedzę i umiejętności można zdobyć dzięki studiowaniu filozofii? O tym w nagraniu audycji.
Tytuł audycji: Z kraju i ze świata
Prowadził: Marek Mądrzejewski
Gość: prof. Paweł Łuków (Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 18.08.2015
Godzina emisji: 12.38
pp/tj
Więcej filozofii w szkołach? "To świetny pomysł" - Jedynka - polskieradio.pl