Główna nadzorczyni kobiecych obozów w Auschwitz i Ravensbrück w 1946 roku uciekła z więzienia Montelupich w Krakowie, gdzie oczekiwała na proces jako zbrodniarka hitlerowska. Jej ucieczkę zorganizowały Polki, które przeżyły obóz w Ravensbrück. Potem przez dziesięć lat ukrywały esesmankę przed polskimi władzami, a w 1957 roku pomogły jej wrócić do Niemiec. Historia była przez wiele lat ukrywana, bo jej ujawnienie groziło karą zarówno dla Langefeld, jak i dla polskich więźniarek.
Tę nieznaną historię Johanny Langefeld ukazuje polsko-niemiecki film dokumentalny "Sekret Joanny", powstający przy wsparciu finansowym z programu Kreatywna Europa-Media - Poproszeni o współpracę Niemcy odnieśli się do tego tematu z dużą ostrożnością i pewną rezerwą. Nie zobaczyłem entuzjazmu, który by wskazywał na to, że wreszcie znalazła się postać, którą można się pochwalić - mówi reżyser Władysław Jurkow.
Gość Magdy Mikołajczuk wyjaśnił, dlaczego Polki chciały po wojnie pomóc esesmance i w jaki sposób pobyt w obozie koncentracyjnym odmienił sposób postrzegania oprawców.
Tytuł audycji: Kulturalna Europa
Prowadzi: Magda Mikołajczuk
Gość: Władysław Jurkow (reżyser, dziennikarz)
Data emisji: 29.09.2015
Godzina emisji: 20.16
sm/asz
Johanna Langefeld - esesmanka uratowana przez więźniarki - Jedynka - polskieradio.pl