Stanisław Staszic nawet majątek zrobił z myślą o ojczyźnie

Data publikacji: 08.11.2015 13:48
Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 16:36
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Obok Stanisława Staszica do Towarzystwa Przyjaciół Nauk należał m.in. Thomas Jefferson
Obok Stanisława Staszica do Towarzystwa Przyjaciół Nauk należał m.in. Thomas Jefferson, Autor - Władysław Barwicki/Wikimedia Commons

POSŁUCHAJ

Dr Hanna Krajewska o Stanisławie Staszicu i współzałożonym przez niego Towarzystwie Przyjaciół Nauk (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)

W tym roku mija 260. rocznica urodzin Stanisława Staszica - wszechstronnie wykształconego duchownego, który swoje życie ofiarował nauce i Polsce.

Stanisław Staszic był politykiem, przyrodnikiem, filozofem, jednym z czołowych reformatorów oświecenia i współtwórcą Towarzystwa Przyjaciół Nauk. - To bardzo nietypowa postać, praktycznie rzecz biorąc miał nieomal same zalety. Był człowiekiem, który urodził się w dość biednej rodzinie, natomiast skończył jako człowiek niezmiernie bogaty, po czym cały swój majątek przekazał państwu. Uważał, że praca jest jedynym wyznacznikiem, który robi z człowieka postać pożyteczną dla świata - tłumaczy dr Hanna Krajewska, prezes Polskiego Towarzystwa Archiwalnego.

Z audycji dowiedzieć się można również, jaka była największa słabość Stanisława Staszica, którego włoskiego architekta sprowadził on do Warszawy i czego dotyczył proces sądowy między kanclerzem Andrzejem Zamoyskim a Staszicem. Gość radiowej Jedynki opowiada również o historii warszawskiego Pałacu Staszica przy Trakcie Królewskim, który wzniesiono dla Królewskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Gość: dr Hanna Krajewska (prezes Polskiego Towarzystwa Archiwalnego)

Data emisji: 7.11.2015

Godzina emisji: 23.37

pg/asz

Teatr! To lubię
Teatr! To lubię
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.