Dzieje Polski i UW z perspektywy rabaty

Data publikacji: 02.12.2015 11:44
Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 22:08
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Odbudowany ze zniszczeń wojennych Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego służy nie tylko studentom, ale i mieszkańcom stolicy oraz odwiedzającym Warszawę
Odbudowany ze zniszczeń wojennych Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego służy nie tylko studentom, ale i mieszkańcom stolicy oraz odwiedzającym Warszawę, Autor - PAP/Grzegorz Jakubowski

POSŁUCHAJ

Historia Ogrodu Botanicznego UW (Historia z indeksem w tle/Naukowy zawrót głowy/Jedynka)

Ogród Botaniczny był nie tylko miejscem naukowych obserwacji i zajęć dydaktycznych, ale także rozgrywały się tu ważne dla historii Polski wydarzenia.

Brzoskwinie, ananasy, figi i wiele innych nie tylko egzotycznych gatunków drzew, roślin i krzewów wyrosło u początków Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. W miarę upływu lat założono tu także pasiekę i winnicę. Ogród powstał w tym miejscu, gdzie jest obecnie (Al. Ujazdowskie 4) w 1818 roku, czyli dwa lata po otwarciu Uniwersytetu Warszawskiego. Ale jego początki sięgają roku 1811, kiedy to założono jego protoplastę na tyłach Pałacu Kazimierzowskiego na Krakowskim Przedmieściu.

Cykl specjalny
Brama_uniwersytet_warszawski_FREE 1200_660.jpg
Historia z indeksem w tle. 200 lat UW

Ogród w swojej historii pełnił różne funkcje. Na początku zajmował ponad 22 hektary. Jeszcze w XIX w. zmniejszono go czterokrotnie. Był nie tylko miejscem naukowych obserwacji i zajęć dydaktycznych, ale także rozgrywały się tu ważne dla historii Polski wydarzenia, w tym manifestacje patriotyczne 3 maja upamiętniające Konstytucję 3 Maja. Planowano w nim budowę Świątyni Opatrzności. W czasach zaboru rosyjskiego zdarzało się tu widzieć pikniki carskich urzędników, a nawet suszące się pranie rozwieszane przez służbę rosyjskich zarządców ogrodu, co nie podobało się polskim przyrodnikom, twórcom tego unikatowego obiektu.

W swoich dziejach ogród miał lata świetności, kiedy uprawiano kilka tysięcy gatunków roślin, ale miał też lata upadku podczas II wojny światowej. Po latach odbudowy w naszych czasach odzyskał swój przedwojenny blask. O ważnych dla ogrodu ludziach, pełnionych przez placówkę rolach i dokonywanych w niej zmianach mówi dr Robert Gawkowski – historyk Uniwersytetu Warszawskiego.

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Gość: dr Robert Gawkowski (historyk, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 1.12.2015

Godzina emisji: 23.14

* W 2016 roku Uniwersytet Warszawski będzie obchodził 200-lecie istnienia. Patronem medialnym obchodów jest Polskie Radio. 

asz/pg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.