Blaise Pascal zaproponował całkowicie nową wizję człowieka

Data publikacji: 24.12.2015 14:20
Ostatnia aktualizacja: 27.12.2015 13:07
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
- Nieskończoność dla Pascala jest nie tylko pojęciem matematycznym, ale i egzystencjalnym. Zza nieskończoności prześwieca w jego oczach nicość. Człowiek postawiony wobec nieskończoności Kosmosu i Boga drży z niepewności - mówi prof. Jacek Migasiński
- Nieskończoność dla Pascala jest nie tylko pojęciem matematycznym, ale i egzystencjalnym. Zza nieskończoności prześwieca w jego oczach nicość. Człowiek postawiony wobec nieskończoności Kosmosu i Boga drży z niepewności - mówi prof. Jacek Migasiński , Autor - PAP/ EPA/LYNN BO BO

POSŁUCHAJ

O filozoficznej drodze Blaise'a Pascala opowiada prof. Jacek Migasiński z Instytutu Filozofii UW (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)

- Możne powiedzieć, że Blaise Pascal był prekursorem XX-wiecznego egzystencjalizmu. Uważał, że nie jesteśmy w stanie uciec od wyboru najpoważniejszej sprawy w życiu - mówi prof. Jacek Migasiński.

Blaise Pascal całkowicie inaczej niż mu współcześni postrzegał człowieka. - Proponując swój słynny zakład mówi: możesz wygrać nieskończone szczęście w nieskończonym czasie lub skończone ludzkie życie. Prawdopodobieństwo jest takie samo. I podpowiada - stawiaj na większą wygraną. Zupełnym novum jest to, że Pascal niedowiarkom, którzy mówią "nie chcę się zakładać, nie jestem zmuszony" odpowiada: jesteś zmuszony. Rezygnując z zakładu dokonałeś wyboru - podkreśla gość Katarzyny Jankowskiej. 

Blaise Pascal to wybitny naukowiec podkreślający jednocześnie wagę serca. - Jest ono narzędziem intuicji, którym człowiek może się posługiwać, by docierać do rzeczy niepojętych, nieznanych. Bóg według Pascala jest Bogiem ukrytym, niedostępne człowiekowi, więc racjonalne mówienie o Bogu na nic się nie zda - wyjaśnia prof. Jacek Migasiński.

Co sprawiło, że Pascal po okresie "używania życia" zwrócił się ku filozofii i teologii? Jak praca ojca - królewskiego poborcy podatkowego odcisnęła się na życiu myśliciela? Jakim człowiekiem był Blaise Pascal? Jakie znaczenie dla transportów wina z południa Francji na północ miały odkrycia Pascala? Jak wiele zawdzięcza mu komunikacja miejsca w Paryżu?

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Gość: prof. Jacek Migasiński (Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego)

Godzina emisji: 23.32 

gs/tj

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.