- Zwiększająca się liczba dzieci w polskiej rodzinie to także zwiększające się zagrożenie biedą. Biorąc pod uwagę, jak wygląda sytuacja demograficzna naszego kraju, musimy myśleć nie w kategoriach jednego roku czy jednej kadencji, a w kategorii kolejnych pokoleń – podkreślał Maks Kraczkowski. Poseł PiS przyznał, że rozumie argumenty Solidarności mówiące, że w ramach programu nie należy wspierać rodzin zamożnych, ale jego zdaniem głównym celem tego pomysłu nie jest wspieranie zamożności rodzin, a przeznaczenie pieniędzy na konkretne dzieci.
Marcin Kierwiński przypomina, że to dzięki rządom PO wprowadzono ulgi na drugie, trzecie i kolejne dzieci, przyjęto także tzw. Kosiniakowe, czyli dodatek dla osób, które wcześniej nie mogły korzystać z żadnego wsparcia po urodzeniu dziecka, a także stworzono więcej miejsc w przedszkolach i żłobkach. - Nie zdecydowaliśmy się na taki program jak PiS, bo głęboko wierzymy, że powinien on być skierowany albo do rodzin, które tego najbardziej potrzebują, albo powinien skłaniać do posiadania większej liczby dzieci – mówił poseł PO.
- Przez ostatnie 20 lat żyliśmy w kraju, w którym rodziny stawały się coraz biedniejsze i pieniądze niewątpliwie są im potrzebne, żeby wychować dzieci i dać im możliwość nauki. Najważniejsze, jest żeby program był jak najtańszy w wymiarze urzędniczym. Już teraz mówi się o 7 tys. dodatkowych urzędników, którzy mają go obsługiwać. W przyszłości trzeba, żeby te pieniądze trafiały do rodzin z innymi świadczeniami – uważa Piotr Apel z Kukiz'15.
Politycy rozmawiali także o Trybunale Konstytucyjnym.
Tytuł audycji: Debata dnia
Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska
Goście: Maks Kraczkowski (poseł Prawa i Sprawiedliwości), Marcin Kierwiński (poseł Platformy Obywatelskiej), Piotr Apel (poseł Kukiz'15)
Data emisji: 22.01.2016
Godzina emisji: 16.24
gs/ei
Program "500 plus" powinien być dla wszystkich rodzin? - Jedynka - polskieradio.pl