Już 11 czerwca na własne oczy zobaczymy inaugurację sprzed 200 lat przygotowaną w oparciu o źródła archiwalne. Historia UW to także czas licznych sprzysiężeń, tworzenia nieformalnych kółek niepodległościowych. Zostanie odtworzone jedno z takich tajnych spotkań. Na terenie UW mogły się one odbywać tylko za zgodą rektorów. A ci byli surowi i podejrzliwi. Z murów uczelni studenci przenosili się do cukierni, gospody czy nawet do ponurego wyszynku. Np. w 1816 r. najbliższy z nich, znajdował się w Bramie Głównej UW. Ponieważ spotkania takie były obserwowane przez policję, więc coraz częściej widywano się w mieszkaniach prywatnych. Miejscem kultu takich organizacji akademickich jak Panta Koina czy Stowarzyszenie Wolnych Braci Polaków była niedokończona Świątynia Opatrzności, znajdująca się w Ogrodzie Botanicznym UW.
Podczas obchodów rocznicowych uczelni zaplanowano także pojedynek szermierzy, w którym do walki stanie jeden z Rektorów Uniwersytetu Warszawskiego. Zostanie również odtworzony jeden z wykładów z literatury prof. Ludwika Osińskiego, na które przyjeżdżała śmietanka towarzyska karocami z całej Warszawy. To tylko niektóre wydarzenia towarzyszące obchodom jubileuszu UW. Będą także atrakcje techniczne. Pamiętajmy, że epoka, w której powstawała uczelnia, to wiek pary. Mniej więcej w czasie powstawania UW George Stephenson wynalazł parowóz, a kilka lat później ruszyły pierwsze pociągi.
Uniwersytet Warszawski w tym roku obchodzi 200-lecie powołania. Polskie Radio jest patronem medialnym obchodów jubileuszu.
Do jakich wydarzeń historycznych będzie odwoływać się widowisko "Uniwersytecki wehikuł czasu", dowiesz się z nagrania audycji.
Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadzi: Dorota Truszczak
Goście: dr Katarzyna Lubryczyńska-Cichocka (dyrektor Uniwersytetu Otwartego UW), dr Robert Gawkowski (historyk, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 2.02.2016
Godzina emisji: 23.14
asz/pg
Uniwersytet Warszawski przeniesie się w czasie - Jedynka - polskieradio.pl