Oscar. Słynną nagrodę nazwano na cześć... wujka?

Data publikacji: 29.02.2016 14:33
Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 16:15
- Imię Oskar utrwaliło się głównie w językach skandynawskich.  W historii Szwecji było dwóch królów o takim imieniu - mówi Henryk Martenka
- Imię Oskar utrwaliło się głównie w językach skandynawskich. W historii Szwecji było dwóch królów o takim imieniu - mówi Henryk Martenka, Autor - Mark Gray/flickr/Public domain

POSŁUCHAJ

Henryk Martenka o pochodzeniu imienia Oskar i najpopularniejszych polskich nazwisk (Cztery pory roku/Jedynka)

- Znana anegdota mówi, że w latach 30. bibliotekarka Amerykańskiej Akademii Filmowej popatrzyła na bezimienną wtedy złotą figurkę i stwierdziła: "Rany, mój wujek Oskar wygląda identycznie" - mówi Henryk Martenka, autor książek poświęconych nazwiskom i imionom.

Jak tłumaczy gość radiowej Jedynki, Oskar to germańskie imię. - Pochodzi z języka starosaskiego, od formy "ansger" oznaczającej włócznię Boga albo boską włócznię, ponieważ w starosaskim rzeczownik "ans" oznacza pogańskiego bożka. Morfologicznie spokrewnionymi z Oskarem imionami są Anzelm i Oswald - wymienia Henryk Martenka.

Jaka jest inna popularna teoria związana z pochodzeniem nazwy Oscar jako nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, ile istnieje w Polsce nazwisk utworzonych od imienia Oskar i skąd wzięły się najpopularnejsze polskie nazwiska, dowiesz się z nagrania audycji.

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Henryk Martenka (dziennikarz, autor książki "Skąd pochodzi moje nazwisko")

Data emisji: 29.02.2016

Godzina emisji: 11.18

pg/gs

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.