"Katedra gnieźnieńska jest nazywana matką polskich kościołów"

Data publikacji: 14.04.2016 10:30
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 11:43
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Najważniejsza polska świątynia była zamieniana przez obce wojska na magazyn zboża czy stajnie dla koni. Wszystko to miało na celu upokorzenie Polaków
Najważniejsza polska świątynia była zamieniana przez obce wojska na magazyn zboża czy stajnie dla koni. Wszystko to miało na celu upokorzenie Polaków, Autor - goronzo/pixabay/CC0

POSŁUCHAJ

ks. kan. Jarosław Bogacz opowiada o historii katedry gnieźnieńskiej (Sygnały dnia/Jedynka)

POSŁUCHAJ

Historia podziemi katedry gnieźnieńskiej (Sygnał dnia/Jedynka)

POSŁUCHAJ

Jak "czytać" Drzwi Gnieźnieńskie? (Sygnały dnia/Jedynka)

POSŁUCHAJ

Co kryje skarbiec katedry gnieźnieńskiej? (Sygnały dnia/Jedynka)

Historia katedry jest długa, zaczyna się w X wieku. Kościół był wielokrotnie przebudowywany i odbudowywany po niszczących ją pożarach. - W prezbiterium perłą architektoniczną jest konfesja św. Wojciecha, czyli srebrna trumna,  która kryje relikwie św. Wojciecha - mówi ks. kan. Jarosław Bogacz.

- W Gnieźnie na Wzgórzu Lecha znajdowała się siedziba Mieszka i jego syna Bolesława Chrobrego. Tu powstała pierwsza metropolia na ziemiach polski, tu przybywa Otton III przywożąc swoje słynne prezenty dla tej katedry, a sam zostaje obdarowany relikwią św. Wojciecha - przypomina dyrektor Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Katedrę w Gnieźnie wielokrotnie pustoszyły pożary, których przyczynami najczęściej były burze. - Zdarzały się też podpalenia, co wiązało się najczęściej z najazdami obcych wojsk. Ostatnia taka tragedia miała miejsce w styczniu 1945 roku, kiedy wojska sowieckie ostrzelały wieże katedry, doprowadzając do ich zawalenia i powodując ogromne zniszczenia - mówił ks. kan. Jarosław Bogacz. 

Co kryje skarbiec katedry gnieźnieńskiej? Jak często odbywają się w katedrze prace archeologiczne i konserwatorskie? Która część kościoła jest najstarsza? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Daniel Wydrych

Gość: ks. kan. Jarosław Bogacz (dyrektor Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej)

Data emisji: 14.04.2016

Godzina emisji: 6.41

gs

Folder ulubione
Folder ulubione
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.