Sfinks, czyli polski Broadway. Historia przedwojennego kina

Data publikacji: 21.04.2016 16:20
Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 06:47
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Iza Żukowska przekonuje, że jeśli chodzi o kino przedwojenne, dotąd znana była głównie historia z lat 30., a o wcześniejszych dokonaniach zapomnieliśmy
Iza Żukowska przekonuje, że jeśli chodzi o kino przedwojenne, dotąd znana była głównie historia z lat 30., a o wcześniejszych dokonaniach zapomnieliśmy, Autor - Wojciech Kusiński

POSŁUCHAJ

Iza Żukowska o książce książce "Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści kina" (Kulturalna Jedynka)

Porwania aktorów, zrywane kontrakty, szpiegostwo repertuarowe - to wszystko działo się za kulisami przedwojennego polskiego kina. Iza Żukowska oraz Faustyna Toeplitz-Cieślak zabierają czytelników w podróż do tego świata.

W książce "Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści kina" autorki przedstawiają historię wytwórni filmowej Sfinks i jej twórcy Aleksandra Hertza na tle Warszawy lat 1906–1939. Publikacja prezentuje początki wielkich karier i losy takich gwiazd, jak Pola Negri, Jadwiga Smosarska, Kazimierz Junosza-Stępowski, Józef Węgrzyn, Stefan Jaracz. Pokazuje też, jak rodziło się kino nad Wisłą.

- Kiedy zaczynał Hertz, zaczynało polskie kino. Na początku, razem z pierwszym operatorem, Janem Skarbkiem Malczewskim, Hertz kręcił filmy, które dziś nazwalibyśmy krótkimi dokumentami. Przed południem realizowali filmy z tego, co działo się na ulicach Warszawy, a po południu wchodziło to do kina Sfinks przy Marszałkowskiej 116, nazywanego polskim Brodway'em - tłumaczy w radiowej Jedynce Iza Żukowska.

Czy Pola Negri miała romans z Hitlerem? Kto porwał w Warszawie najsłynniejszego komika świata? O tym w audycji, a jeszcze więcej - w książce!

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Gość: Iza Żukowska (pisarka i dziennikarka Redakcji Muzycznej Programu 1 Polskiego Radia)

Data emisji: 20.04.2016

Godzina emisji: 15.15

mg/pg

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.