Robert Schuman - mąż stanu, dyplomowany prawnik i francuski minister spraw zagranicznych w latach 1948–1952 - we współpracy z Jeanem Monnetem opracował plan Schumana ogłoszony 9 maja 1950 r. Ten dzień uznaje się za symboliczną datę narodzin Unii Europejskiej.
Schuman zaproponował wspólną kontrolę nad wydobyciem węgla i produkcją stali: najważniejszych materiałów dla przemysłu zbrojeniowego. Opracowaniu tego planu przyświecała idea, zgodnie z którą prowadzenie wojny nie jest możliwe bez sprawowania kontroli nad tymi surowcami.
Niebagatelną rolę odegrał także Konrad Adenauer - pragmatyczny demokrata, niestrudzony w działaniach na rzecz zjednoczenia, pierwszy kanclerz Republiki Federalnej Niemiec (1949–63), który zmienił powojenną historię Niemiec i Europy bardziej niż ktokolwiek inny... O znaczeniu tych postacji opowiedział dr Paweł Kowalski z Wydziału Prawa SWPS.
W audycji przypomnieliśmy także dokonaną przez UB pacyfikację Wąwolnicy, która miała miejsce w 1946 roku. O kulisach tych tragicznych wydarzeń mówił dr Sławomir Poleszak z Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.
Na koniec Małgorzata Żuławnik z IPN zaprosiła słuchaczy na stoisko IPN na Pikniku Naukowym.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Kobylecka
Goście: dr Paweł Kowalski (Wydział Prawa SWPS), dr Sławomir Poleszak (IPN w Lublinie), Małgorzata Żuławnik (IPN)
Data emisji: 6.05.2016
Godzina emisji: 20.10
mg/kul
Schuman, Monnet, Adenauer - ojcowie integracji europejskiej - Jedynka - polskieradio.pl