Sowiecka marynarka ostrzeliwuje port w Gdynii, marzec 1945 roku, Autor - Bundesarchiv, Bild 183-J28907 / Steinmetz / CC-BY-SA
Podchorąży Edward Łuczyński i porucznik Leon Pająk - obrońcy Westerplatte
Franciszek Mielewczyk - obrońca Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku
Józef Małgorzewski - spiker Polskiego Radia, jego głos oznajmił światu wojnę
Pułkownik Witold Łokuciewski - pilot
Mecenas Jan Olszewski - prezes Rady Ministrów w latach 1991-1992
Profesor Wiesław Chrzanowski - marszałek Sejmu RP w latach 1991- 1993
Elżbieta Ostrowska - warszawska harcerka
Edward Raczyński - ambasador PR w Londynie
Generał Felicjan Sławoj – Składkowski - Prezes Rady Ministrów w latach 1936 - 1939
W piątkowy poranek, 1 września 1939 roku o godz. 4.45, niemiecki pancernik "Schleswig-Holstein" zaatakował Westerplatte. Tak rozpoczął się największy konflikt w historii ludzkości. Jedynka przez cały dzień emituje wspomnienia uczestników i obserwatorów pierwszych momentów tej wojny.
Tego samego ranka wojska niemieckie - bez wypowiedzenia wojny - zaatakowały Polskę na całej długości zachodniej granicy oraz z terytorium Moraw i Słowacji. Atak wspomagany był nalotami bombowymi Luftwaffe, a prawdopodobnie pierwszym zbombardowanym miastem był Wieluń. Naziści zamierzali przełamać przełamać opór Wojska Polskiego w kilkanaście dni, jednak ostatnia bitwa polskiej wojny obronnej rozegrała się dopiero 2-5 października pod Kockiem.
"A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie, publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory, weszliśmy w okres wojny. Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym - walka aż do zwycięstwa!". Tak brzmiał komunikat odczytany 1 września w Polskim Radiu.